Vyhledávání

RUCH Řevnice

RUCH Řevnice
Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Řevničan Šedivý čestným občanem Prahy 5

Radnice Prahy 5 v neděli 11. února 2018 ve Švandově divadle udělila šestici osobností čestná občanství za jejich celoživotní přínos společnosti. Za odboj proti fašismu i komunismu se čestným občanem stal i Řevničan František Šedivý.Za dlouholetý přínos v medicíně byli oceněni hematolog Otto Hrodek a paleoantropolog Emanuel Vlček (in memoriam), za činnost v oblasti kultury čestné občanství převzali Ondřej Havelka a Vít Olmer. Všem uvedeným ocenění předal starosta MČ Praha 5 Pavel Richter a zástupce starosty Lukáš Herold.

Ing. František Šedivý (*2. července 1927 v Praze)

Bojovník proti fašismu a komunismu se už jako mladý zapojil do odporu proti nacistickému režimu, po válce vedl aktivní boj proti komunismu u nás. Byl za to v roce 1952 odsouzen ke čtrnáctiletému vězení. Vypráví rád o prvorepublikovém školství a svém studiu na reálce, která se nacházela v budově školy U Santošky. V patnácti letech byl žákem čtvrtého ročníku reálky.

Němci se však v průběhu druhé světové války rozhodli omezit možnost vzdělávání nejen na vysokých školách, ale rovněž na školách středních, kde se povinně snižoval počet žáků, což postihlo i studenta Šedivého. Brzy po únoru 1948 se F. Šedivý zapojil do letákové akce vysvětlující lidem, co se stalo a jaká doba nastává, dvakrát pomohl při ilegálním přechodu státních hranic. Jako student vysoké školy dal dohromady několik spolužáků, kteří nebyli spokojeni se současnou politickou situací. Jejich činnost však byla vyzrazena a F. Šedivý byl 8. 5. 1952 zatčen. Z Bartolomějské byl vězeň po dvou a půl měsících 2. července, v den svých 25. narozenin, převezen do pankrácké věznice, oddělení B1, kde čekal 4 měsíce na soud. Zde poznal hlad, psychický tlak, strach, nebude-li odsouzen k smrti, stejně jako Slánský, jehož popravu oběšením v noci 3. prosince 1952 zde ještě zažil. Věznice Mírov byla pro F. Šedivého očistec. Tam to však nebylo tak těžké, jako v jáchymovském pekle, kde existoval jako číslo A 011333. Minula ho amnestie, propuštěn byl v roce 1964. Zatčen byl mladík, domů se vrátil smutný muž s krutými zkušenostmi. Jeho dívka byla provdaná, milovaná maminka byla tři roky po smrti. 

Vytvořeno 22.2.2018 8:38:01 | přečteno 596x | matej.bartak
 
load