Vyhledávání

RUCH Řevnice

RUCH Řevnice
Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Coronavirus – vážná hrozba a jak s ní zacházet

Znak města malý

V současné době všichni sledujeme a prožíváme šíření nového typu coronaviru světem. Rychlé šíření nákazy se nazývá epidemie. Jelikož se tento virus vyskytuje již na všech hlavních kontinentech světa, mluvíme o pandemii. Informací o vývoji nákazy a všem, co s ní souvisí, je všude velké množství a nechci tady opakovat již mnohokrát řečené.

Chtěl bych se na věc podívat optikou občana Řevnic. Ve chvíli, kdy sepisuji tyto řádky, ještě v našem městě není žádný potvrzený případ. Vzhledem k rychlosti, jakou se virus šíří, s tím ale bohužel musíme počítat. Proto je vhodné zamyslet se nad tím, co pro nás výskyt coronaviru v naší bezprostřední blízkosti bude znamenat.


Státní leták s popisem hlavních preventivních postupů je dobře sepsaný a doporučuji jejich důsledné dodržování. To samé platí pro desatero, které vydala naše obec. Důslednost je vůbec tou hlavní zbraní, kterou v boji proti viru máme. Nelze čekat, že se celá věc přežene během pár týdnů, daleko spíše se bude jednat o běh na dlouhou trať. A v tom tkví i nebezpečí, že časem se naše ostražitost otupí a budeme polevovat v nastaveném režimu. Připravme se na to, že celá situace bude vyžadovat především hodně trpělivosti a výdrže. Vytrvalé a důsledné dodržování preventivních postupů je totiž naší hlavní obranou. Podporujme se v tom navzájem.

Co se týče doporučených preventivních postupů, rád bych některé z nich rozvedl. Ze zatím dostupných vědeckých poznatků vyplývá, že tento nový druh coronaviru (oficiálně má jméno SARS-CoV-2) přežívá velmi dlouho na různých površích. Třeba na plastu prý vydrží až 48 hodin. Tím plastem může být třeba náš všudypřítomný mobil. Z toho vyplývá důležitý poznatek, že klíčové není jen důkladné mytí rukou mýdlem a teplou vodou. Zrovna tak důležité je nestrkat si zbytečně prsty do úst. Někdy se to stane rychleji, než si to stačíme uvědomit  – oloupeme si pomeranč a sníme ho, rozlouskneme oříšek a dáme si ho do pusy. Pokud jsme si hned předtím neumyli ruce, riskujeme nakažení.

Dále se zjistilo, že v aerosolu, tedy volně ve vzduchu, může tento virus přetrvávat až po dobu tří hodin. Proto je potřeba prostory pravidelně větrat. Tím se viry mohou dostat ven dřív, než se stačí usadit na nějakém povrchu v naší domácnosti.

A ještě jedna věc, o které se zatím tolik nemluví. Jak se zachovat, když někdo z rodiny najednou začne vykazovat příznaky infekce horních dýchacích cest? Ano, jistě, to hlavní je zůstat doma a nechodit mezi lidi, tedy ani do ordinace k lékaři. Tomu je potřeba zavolat, o celé situaci ho informovat, a on nám řekne, jak máme postupovat.  Doporučí nám vhodné léky, případně by při vážném podezření organizoval odběry, lépe řečeno stěry, na coronavirus. Tím to ale zdaleka nekončí. Kdyby byl případný test pozitivní, stojíme před složitým úkolem, jak zabránit šíření nákazy v domácnosti. Valná většina pacientů se totiž bude muset léčit v domácím prostředí. To hlavní je opět důsledná izolace nakaženého. Je potřeba mu zařídit neprůchozí místnost, která je dobře uzavíratelná a dá se dobře větrat. Kontakt s nemocným je nutné omezit na minimum a každý „výlet“ pacienta do okolních místností (toaleta, sprcha atd.) musí být doprovázen pečlivými hygienickými opatřeními. Dále je třeba obezřetně zacházet s předměty, které představují riziko přenosu viru. Pacientovo nádobí by nikde nemělo volně postávat, je třeba ho hned umýt. Stejně tak je na místě časté praní prádla, oddělení pacientových ručníků a podobně. Je potřeba si uvědomit, že zatím existují na tento virus jen experimentální léky, které budou dostupné (doufejme, že i účinné) pouze pro ty nejtěžší případy. Jinak se bude péče o nemocné, jak již bylo zmíněno, odehrávat doma. Pravděpodobně tomu tak bude i u nás v Řevnicích. Dobrou zprávou však je, že valná většina případů probíhá bez vážných komplikací a pacienti se uzdraví bez následků. Hlavním cílem tedy zůstává přerušování řetězce nákazy všude tam, kde je to možné. A pak také vzájemná výpomoc a podpora těch, kteří jsou nejvíce ohroženi virózou – naši starší spoluobčané a chronicky nemocní lidé. Již nyní se v Řevnicích spontánně organizuje roznášení jídel či výroba roušek. Je to dobré znamení a dává nám to naději, že společnými silami se nám podaří pandemii ustát.

MUDr. Ondřej Masner

Vytvořeno 20.3.2020 20:35:31 | přečteno 911x | matej.bartak
 
load