Vyhledávání

RUCH Řevnice

RUCH Řevnice
Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Začíná škola

Ve starověkém Řecku byla výchova a vzdělání (paideia) péčí o náležité uspořádání duše. Paideia patřila v Řecku k posvátným slovům. Byla hodna úcty a zároveň k úctě vedla. Řekové žasli nad lidskou schopností vzdělávat se a zároveň věděli, že vzdělání probouzí schopnost žasnout. Výchova je vztahem, ale zároveň schopností vztahy zakládat.

Možná nám to přijde zastaralé a vzdálené, ale řecká tradice upozorňuje na důležitý rys lidského života. Rodíme se plni nevědomých předsudků a teprve výchovou se učíme svobodě a dobrému životu mezi druhými. Harmonické uspořádání duše je otázkou vlastní péče a výchovy, je to úkol.

Když se budeš špatně učit, budeš popelářem, strašili nás. A děti toužebně koukaly po neohrožených mužích v oranžových vestách, kteří smějí naskakovat na rozjíždějící se popelářský vůz a vozit se na stupačce. Ve škole opravdu nejde o to, stát se nebo nestát popelářem. Škola dětem pomáhá objevovat, jak je svět krásný a co je pro to třeba dělat.

Učí o rozmanitost květin a dokonalosti pavoučích sítí. Objevuje svět geometrie a barevných škál. Oceňuje trpělivost a snahu dosáhnout cíle. Ve škole zakoušíme, že od druhých se můžeme něčemu naučit a není třeba se jich bát, a že vložené úsilí a námaha se několikanásobně vrátí.

Není toho málo, co nám škola dává – vědomě i mimoděk. Z dětí se stávají dospělí a hraje se zde o hodně. Mohou se z nich stát svobodné a odpovědné osoby s životním elánem nebo ukřivdění a závidějící lidé. Jde vlastně o náležité uspořádání duše.

Ondřej Skripnik

Vytvořeno 25.8.2016 15:45:37 | přečteno 434x | matej.bartak
 
load