Vyhledávání

RUCH Řevnice

RUCH Řevnice
Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Jubileum neslyšících házenkářů

hazenkari

Je tomu již 45 let, co v oddíle řevnické národní házené začala aktivně působit skupina neslyšících sportovců. V průběhu hráčské kariéry dosahovali pozoruhodných sportovních výsledků a velmi aktivní byli i na poli dobrovolné pracovní činnosti a to nejen v areálu házené, ale i jinde po městě.

Družstvo neslyšících házenkářů, vedené řevnickým rodákem Miloslavem Tauschem, se snažilo na začátku 70. let aktivně sportovat. Když postupně nenalezlo v několika pražských oddílech to správné zázemí, obrátili se s žádostí o přijetí na náš oddíl národní házené – tehdejší TJ Slavoj KSM Řevnice.

15 úspěšných sezon

Do oddílu byli přijati a hned od následujícího roku 1975 začali hrát jako „Béčko“ Řevnic v krajské soutěži házené Středočeského kraje (v té době se v Řevnicích nehrála národní házená). Navzdory nepříjemnému zdravotnímu handicapu dosahovali v zápasech se slyšícími soupeři dobrých výsledků a jen málokdy končili na konci tabulky.
V barvách řevnických házenkářů odehráli celkem 287 zaevidovaných zápasů v házené, a to jak mistrovských, přátelských i turnajových. Z toho pak 52 utkání se zahraničními celky z NDR, NSR, Rumunska, Itálie, Polska či Maďarska, a to doma i v zahraničí.
Bohaté herní zkušenosti získané ze soutěží s normálně slyšícími soupeři jim pak byly nenahraditelnou devízou při turnajových přeborech svazu neslyšících sportovců, kdy naprosto pravidelně poráželi celky Plzně a Bratislavy.
Od roku 1982 do roku 1989 pak soutěžili jako „B“ družstvo v soutěžích národní házené, kde odehráli 136 zápasů.

Vydatná pracovní činnost

O tom, že v Řevnicích našli skutečný druhý „domov“, svědčí i jejich příkladná brigádnická činnost. Na tomto poli předčili svým přístupem většinu svých místních spolučlenů klubu. Navíc nepracovali pouze „na svém“ v areálu házené, ale byli i zdatnými pomocníky při stavebních pracích města. Například při výstavbě mateřské školky byli vyhodnoceni městem jako nejlepší pracovní kolektiv a odměněni sadou dresů. Podstatnou měrou se podíleli také na rekonstrukci Lidového domu či stavebních úpravách sokolovny.
Po ukončení soutěžní činnosti se v současné době věnují rekreačně turistice, cykloturistice, nohejbalu a kartám.
Letos v létě, v době jubilea, čítal kolektiv neslyšících celkem 32 registrovaných členů. Nejmladšímu je 19 let a nejstarší dámě 77 let. Jejich soudržnost je obdivuhodná, když uvážíme, že jediným řevnickým členem je jejich vedoucí a organizátor Miloslav Tausche, a ostatní dojíždějí na společné akce z Prahy, Mníšku, Příbrami, Zdic a Plzně.

Vedení oddílu národní házené děkuje touto cestou veřejně našim neslyšícím kamarádům za jejich veškerou dlouholetou nezištnou činnost v klubových barvách a přeje jim hodně elánu a zdraví do dalších let aktivního působení v Řevnicích.

Jaroslav Hrubý

Vytvořeno 2.10.2019 16:21:15 | přečteno 617x | matej.bartak
 
load