Vyhledávání

RUCH Řevnice

RUCH Řevnice
Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Seriál: Devadesát let národní házené

Házenkáři

Poslední díl seriálu mapuje dobu nedávnou i úplně blízkou. Zavzpomínáme na dvě legendy řevnické házené, připomeneme si rok 2004, kdy se areál v Tyršově stromořadí dočkal nového povrchu, a vyzdvihneme úžasnou práci trenérů a trenérek mládeže, kteří se snaží, aby tento krásný sport mohl v Řevnicích nadále psát svoji historii…

Na konci 20. století zažíval oddíl nejen úspěchy, ale i ztráty. Dne 21. dubna 1999 zemřel trenér a učitel na místní základní škole Josef Šafránek – jedna z největších sportovních legend nejen házené, ale i celých Řevnic. Na celostátní úrovni byl styl řevnické házené označován jako Šafránkova škola. Připomeňme si také jím organizované mezitřídní Sportovní hry mládeže (SHM), kterých se pod jeho vedením uskutečnilo 44 ročníků. V SHM pak na tuto tradici navázal Petr Holý, který i přes klesající zájem žactva dokázal tyto turnaje dotáhnout až k 55. ročníku.

Jak se dalo očekávat, tým „B“ pod hlavičkou DTJ vyhrál krajský přebor a postoupil do II. ligy. Jeho postup přinesl řevnické házené další historický primát – první druholigové derby v Řevnicích. Béčko se po záchranářských bojích ve druhé lize udrželo, a tak se i v dalším roce mohli diváci vypravit na dvě domácí druholigová derby.

Dne 20. září 2000 postihl oddíl další smutný okamžik. Do házenkářského nebe odešel v nedožitých 91 letech nejstarší člen klubu František Hrubý, který ještě v jarní polovině soutěží navštěvoval ligová utkání. Jako dorostenec byl František Hrubý u založení oddílu, později vedl házenkáře jako předseda oddílu. V této funkci vydržel 28 let a i poté zůstal ještě dlouho členem výboru.

V dalším ligovém ročníku 2000/2001 se již „B“ tým neudržel a z předposledního místa z druhé ligy sestoupil. Úroveň drželo jenom „A“ mužů, které skončilo ve druhé lize na pátém místě. V té době se nedařila ani práce s mládeží. Mladí trenéři oddíl opustili a situaci obětavě zachraňoval Petr Holý, který se družstva ujal.

V ročníku 2001/2002 obsadilo první mužstvo mužů ve druhé lize krásné druhé místo, „B“ tým zvítězil v krajském přeboru, žáci skončili třetí, ženy šesté, dorostenci a dorostenky poslední. Na členské schůzi oddílu bylo rozhodnuto „béčko“ do druhé ligy, kam po vítězství v krajském přeboru mohlo postoupit, již nepřihlásit a mužské složky převést zpět do Slavoje.

Nový povrch a Špunťapák
Významné události přinesl řevnickým házenkářům rok 2003. Dne 28. listopadu rozhodla mimořádná valná hromada TJ Slavoj o vystoupení oddílu házené z TJ Slavoj. K 1. prosinci 2003 jsme se stali samostatným právním subjektem pod názvem sportovní klub NH Řevnice. V prvním roce samostatné činnosti se nám podařilo za přispění města Řevnic, firmy Sattergroup pana Komárka, firmy Obo Bettermann, autolakovny pana Zelenky, firmy Clasic pana Kričky, Našich novin a firmy KH Thermo pana Knajfla získat finanční prostředky na rekonstrukci hřiště v Tyršově stromořadí. V květnu 2004 byl na původní asfalt položen nový povrch z gumového granulátu, což zcela změnilo kvalitu celého házenkářského areálu. Dokončení úprav povrchu hřiště bylo provedeno v srpnu nástřikem pevnostní polyuretanové vrstvy. Po řadě jednání s TJ Sokol a městem se celý házenkářský areál stal výhradním majetkem NH Řevnice.

V roce 2006, kdy oddíl slavil své 80. výročí, unikl mužům již počtvrté v řadě postup do první ligy. Nejúspěšnější byli mladší žáci, kteří postoupili na pohár republiky, kde pod vedením trenéra Jaroslava Hrubého obsadili hezké 4. místo.

Ve stejném roce založily Zuzana Veselá a Štěpánka Jandusová kroužek pohybové výchovy, z něhož později vzniklo nové družstvo žaček. Mladší žáky převzal jako trenér Tomáš Veselý. Družstvo pak v  roce 2007 vybojovalo v sestavě Petr Holý, Petr Veselý, Karel Král, Martin Procházka, Michal Jelínek, Jan Štech, Jaroslav Najman, David Szitai, Tomáš Petrák a Oldřich Dudek na přeboru republiky v Brně bronzové medaile.

Na konci roku Zuzana Veselá a Štěpánka Jandusová zorganizovaly pro házenkářské „špunty“ Mikulášský pochod z házené na Halouny a zpět. Tento pochod byl pojmenován „Špunťapák“ a od té doby se každoročně opakuje. Pro děti navíc obě trenérky pravidelně pořádají také dětský den se sportovními soutěžemi.

V roce 2009 vyhráli mladší i starší žáci krajský přebor. Mladší žáci reprezentovali oddíl na přeboru ČR v Mostě, starší žáci v Příchovcích. Oba celky skončily bez medailového úspěchu. Zlaté medaile vybojovali starší žáci v létě 2010 na poháru ČR v Nýřanech. O rok později se do mistrovských soutěží přihlásily starší žačky i dvě družstva starších žáků, dorostenci a týmy „A“ i „B“ mužů. První tým starších žáků na halovém mistrovství ČR hraném v Lázních Bělohrad vybojoval titul „Halový mistr ČR“.

V dubnu 2011 odstoupil na valné hromadě z funkce předsedy klubu Jaroslav Hrubý. Tuto funkci vykonával dlouhých 35 let. Novým předsedou byl zvolen František Zavadil.

Úspěchy mladších a starších žáků
Na konci roku 2014 bylo vybudováno zastřešení terasy a přilehlých schodišť, čímž se bezesporu zvýšila užitná hodnota areálu.

Největším sportovním úspěchem posledních let jsou stříbrné medaile z přeboru ČR ve Staré Vsi nad Ondřejnicí, které vybojovali starší žáci Lukáš Martin, Adam Bíl, Martin Derco, Michal Mach, Vojtěch Kraus, Petr Holý, Jan Petříš, Petr Veselý, Michal Jelínek a Jan Štech pod vedením trenéra Tomáše Veselého.

V ligovém ročníku 2015/16 se do mistrovských soutěží přihlásilo smíšené družstvo mladších žáků a žaček, mladší žáci, starší žáci a dva týmy mužů „A“ i „B“. První tým ve druhé lize završil tímto ligovým ročníkem bez přerušení již 26 let.

V letošním roce však přichází generační problém, neboť někteří hráči ukončili svoji sportovní kariéru. I když družstvo uhájilo druholigovou příslušnost, do nového ročníku již ve druhé lize nenastoupí. Omlazený tým bude hrát pouze krajský přebor.

Úspěchu však letos dosáhli mladší žáci, kteří v sestavě Josef Pokorný, Jiří a Martin Kolomazníkovi, Lukáš Mareš, Patrik Mašek, Daniel a Dominik Šmausovi, Daniel Spurný, David Hochman, Vojtěch Palička, Vojtěch Zavadil, Pavel Hartmann a Jan Kočí pod vedením trenérů Štěpánky a Petra Jandusových a Františka Zavadila obsadili v Žatci na přeboru republiky 5. místo.

V devadesátileté historii klubu odehrála družstva stovky přátelských utkání a turnajů, kterých se každoročně zúčastňuje i „stará garda“. Připomeňme si také dlouholetou tradici házenkářů, kteří již od roku 1933 pravidelně přicházejí s velikonoční pomlázkou pozdravit své příznivce a přátele.

Na závěr se patří poděkovat všem hráčům a hráčkám, kteří reprezentovali po celé republice nejen řevnickou házenou, ale i město Řevnice. Historii však tvořili i ti, kdo házenou poctivě vedli a vedou. Připomeňme si tedy kromě zakladatelů alespoň některé z nich, i těm děkujeme za jejich práci: František Hrubý, Robert Tausche, Ladislav Vobecký, Josef Šafránek, Antonín Hálek, Jaroslav Hrubý, Petr Holý, Miloslav Tausche, Zdeněk Šefl, Jaroslav Holý, Pavel Knýbel, František Zavadil, Petr Hartmann, Ctirad Leinweber, Štěpánka a Petr Jandusovi, Zuzana a Tomáš Veselí… e

Podle zápisů v kronice a vzpomínek některých členů sepsal Jaroslav Hrubý

 


Vytvořeno 12.10.2016 21:14:24 | přečteno 941x | matej.bartak
 
load