Vyhledávání

RUCH Řevnice

RUCH Řevnice
Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Důstojné rozloučení patří k životu

smutecni sin revnice 07

Za necelé dva miliony, tedy třetinu původního rozpočtu, se podařilo kompletně opravit smuteční síň na řevnickém hřbitově. Autorkou návrhu a koordinátorkou prací byla architektka a místostarostka Alice Čermáková.

Nevyhovující stav místa posledního rozloučení ji dlouhodobě trápil. Proto když v roce 2014 poprvé kandidovala do řevnického zastupitelstva, zmínila mezi svými plány na prvním místě právě opravu smuteční síně.
Architektonicky kvalitní stavba z třicátých let minulého století byla v letech socialismu necitlivě přestavěna: okna v horní části zazděna, ve vstupním prostoru byly místo oken a dveří použity ocelové výkladce, obdobné jako u vesnických prodejen Jednota. „Zoufalé bylo vybavení. Potrhané rudé fotely, které by se spíš hodily do kabaretu, opona s dírami velkými jako pěst, ručně svařené svícny, absence záchodů a čekárny, to vše dělalo z této stavby spíš místo hrůzy než prostor, kde se chcete důstojně rozloučit se svými blízkými,“ vzpomíná Alice Čermáková. Jednoduchou studii připravila už pár let předtím, ale na radnici zapadla do šuplíku. Před šesti lety tedy záměr oprášila. „Je to s podivem, ale zřejmě předchozím reprezentacím stav síně příliš nevadil a měly jiné priority,“ dodává. V květnu 2018 představila svůj projekt veřejnosti.
Od začátku věděla, že chce obnovit okna ve středové části stavby, aby vnitřní prostor nebyl temný a depresivní. Aby bylo možné zřídit WC, musela změnit uspořádání místností a nechat venku osadit jímku na splaškové vody. Od otevření síně do krovu kvůli velkým nákladům upustila a nakonec zvolila ekonomickou variantu, protože město se při rekonstrukci muselo spolehnout na svoje síly a peníze. Celá rekonstrukce nakonec stála 1,8 milionu korun, původní částka v rozpočtu města byla 5,59 milionů.
Už vloni v lednu byly do smuteční síně „na míru“ vyrobeny jasanové lavice. Vlastní rekonstrukce začala v srpnu výměnou oken. Byla probourána tři okna ve středové části, která prosvětlují interiér. Ve vstupním prostoru se okna zvětšila až k podlaze, přitom bylo nutné vyřešit vlhké zdivo. Stávající funkční střecha byla natřena a hranaté stylové žlaby a svody doplněny.
Letos obnova pokračovala. Byla zřízena čekárna pro pozůstalé se sociálním zázemím, WC pro smuteční hosty, byly nainstalovány akustické podhledy, audio i videotechnika, nová opona i osvětlení.
„Velký dík patří bratrům Melicharovým a panu Charvátovi z Technických služeb. Ti odvedli obrovský kus kvalitní práce,“ chválí místostarostka městské zaměstnance. „Kromě zednických prací provedli veškeré rekonstrukční práce na pojezdu opony a mechanizmu pojezdových dveří za rakví. A díky patří i jejich kolegovi panu Menčíkovi za truhlářskou výpomoc,“ dodává Alice Čermáková. Na odborných opravách a dodávkách spolupracovaly převážně firmy z Řevnic a okolí.
V síni architektka ponechala, co považovala za cenné: mramorové obklady a podlahy, mechanizmy opony a posuvných dveří, dvoje atypické původní dveře.
Pozůstalí nyní mohou čas před obřadem spolu strávit v čekárně a odtud se také mohou rozloučit se zesnulým za sklem, zatímco hosté přicházejí do smuteční síně. V síni jsou na konzolách dvě LCD obrazovky, kde mohou pozůstalí během obřadu promítat fotografie či videa. Stačí přinést vše na flash disku a vložit do notebooku.
„Síň je dokončená, může se používat,“ říká Alice Čermáková. Ráda by udělala Den otevřených dveří, až bude pro to vhodný čas. Na stránkách města tedy budou zveřejněny fotografie smuteční síně, informaci o jejím otevření dostanou i okolní obce.
V roce 2018 vznikla také studie rozšíření hřbitova o kolumbárium a rozptylovou loučku a zřízení parkoviště na stávající deponii zeminy vedle hřbitova, jejíž autorkou je městská architektka Daria Balejová. S její realizací se i nadále počítá.
Vznikl také návrh úprav v nové části hřbitova. Podle něj by se měly nyní dosadit stromy. Byla zadána studie revitalizace zeleně na původním hřbitově paní Ing. Skalkové ze Zbiroha. „Zeravy na hřbitově jsou dávno po své životnosti, jsou proschlé, mnohde nadzvedávají hroby a město na úklid hřbitova vynakládá velké finanční prostředky,“ vysvětluje Čermáková. Staré zeravy budou postupně odstraňovány, tisy zmlazeny, perspektivní dřeviny ponechány. Nová výsadba bude prováděna také po etapách, počítá se s třemi kultivary listnatých stromů s menšími korunami v kombinaci s živými ploty v meziřadí hrobů.
Na podzim počítá místostarostka s opravou nádrže na dešťovou vodu a příští rok by ráda navrhla do rozpočtu města prostředky na pergolu před vstupem do smuteční síně s integrovanou informační tabulí a novou terasu z betonových čtverců s čisticími zónami i dvě vsakovací jímky k dešťovým svodům.

Text: Marie Reslová

Smuteční síň

smutecni sin revnice 01

smutecni sin revnice 01

 
smutecni sin revnice 02

smutecni sin revnice 02

 
smutecni sin revnice 03

smutecni sin revnice 03

 
smutecni sin revnice 04

smutecni sin revnice 04

 
smutecni sin revnice 05

smutecni sin revnice 05

 
smutecni sin revnice 06

smutecni sin revnice 06

 
smutecni sin revnice 07

smutecni sin revnice 07

 
 
Vytvořeno 28.4.2020 12:22:18 | přečteno 1079x | matej.bartak
 
load