Vyhledávání

RUCH Řevnice

RUCH Řevnice
Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Výlet čtrnáctý: Po modré ke Šraňku a kousek dál

Modrá přes Kamennou

Je mnoho cest, po kterých můžeme ze Řevnic vyjít na Hřebeny. Jedna z nich je značená modrou turistickou značkou a vede na hřeben k rozcestím Na Trojáku a U Šraňku. Celá léta jsem ji opomíjel. Myslel jsem si, že znám mnohem zajímavější cesty, kterými mohu vystoupat nahoru do brdských lesů. A tak jsem ji pro sebe objevil až nedávno. A musím předem prozradit, že jsem se jí vyhýbal neprávem.

Po modré

Od rozcestí Řevnický les nad hřištěm házené se vydáme po modré značce vlevo směrem na Dobřichovice. Cesta nás povede chvíli podél údolí Moklinského potoka až ke studánce nad Červených loukou. Nadvakrát překročíme serpentinu mníšecké silnice a pokračujeme stále do kopce. Stezka se klikatí většinou smrkovým lesem, jako by vám chtěla zpříjemnit neustálé stoupání alespoň chůzí po měkkém koberci z jehličí. Jen pokroucené kořeny se občas připletou pod nohy, a tak musíme dávat pozor, abychom nepřekročili ten bludný. Když už se nám dech začíná krátit a na zádech se kapičky potu slévají v pramínek, vyjdeme ze smrkového lesa pod příkrov starých dubů. Les se najednou prosvětlí a před námi se objeví kamenitá hradba. Není to však opevnění pravěkého hradiště, jak by se na první pohled zdálo, ale řádně zvětralý a rozpadlý hřeben Kamenné. Přesto, když skrz kamenný val procházíme úzkou zanořenou pěšinkou, na chvíli musíme zapochybovat nad historií vzniku tohoto impozantního útvaru.

Na hřebenu

Za hřebenem Kamenné se krajina změní v náhorní plošinu. Skoro jako na Šumavě. Jsme téměř 500 metrů vysoko a pohodlná stezka prochází střídavě smíšeným a jehličnatým lesem. Postupujeme rychle, v chůzi nás brzdí pouze rozbahněný terén, protože cesta vede přes bažinaté lesní prohlubně. Po levé ruce se nám občas mezi prořídlými stromy otevřou nečekané výhledy do údolí potoka Kejná. Po krátkém a mírném stoupání narazíme na rozcestí U Trojáku. Zde se setkáme s hřebenovou lesní stezkou značenou červeně. Takzvaná brdská magistrála vede po hřebenech Brd od Zbraslavi až do Jinců. Z rozcestí se můžete vydat na obě strany. My však dnes zamíříme k zajímavému místu na jižním svahu Brd.

Brandisova hrobka

Od rozcestí U Trojáku půjdeme ještě chvíli po modré a červené k dalšímu rozcestí U Šraňku. Tady opustíme modrou značku a pokračujeme po pohodlné široké štěrkové cestě již jen po červené. Po dalších 400 metrech opustíme i ji a dále pošlapeme po silničce značené cyklistickou značkou směrem k Černolicům. Po necelém kilometru dojdeme k rozcestí s lesní cestou, nad nímž se pne vysoký rozložitý buk. Tady odbočíme doprava až k ostré hraně brdského hřebene. Po již dávno zarostlých kamenných stupních sestoupíme pod prudký svah. Nenápadná pěšina, klikatící se mezi smrčím, nás dovede na širokou lesní cestu klesající směrem k Řitce. Tady někde vlevo od cesty se v hlubokém smrkovém mlází skrývá skromná hrobka hraběcí rodiny Brandisů. Známí milovníci koní, vždyť dcera hraběte Lata Brandisová je zatím stále jedinou ženou, která kdy vyhrála Velkou pardubickou steeplechase, zde nejspíš našli místo, které vyhovovalo jejich nespoutaným duším.
Od hrobky se vydejte dolů po cestě směrem k Řitce. Můžete dojít až do vesnice a prohlédnout si zámek rodiny Brandisů. Nebo hned na kraji lesa se vydat doprava a dojít až na cestu z Řitky, značenou žlutou turistickou značkou, po které se lze vrátit zpět na hřeben k rozcestí U Šraňku. Odtud pak zpět po modré do Řevnic nebo na opačnou stranu po stejné značce do Dobřichovic a zpátky třeba vlakem.

Zdeněk Valeš

Vytvořeno 30.5.2017 11:15:02 | přečteno 449x | matej.bartak
 
load