Vyhledávání

RUCH Řevnice

RUCH Řevnice
Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Výlet desátý: Novoroční výšlap na Skalku

20161221 092704

Konec roku a zejména čas zimních svátků je obdobím tradic. Oslavy Štědrého dne nebo příchod Nového roku však mnozí neslaví jen u stolu prohýbajícího se dobrým jídlem a pitím, ale i třeba tradičním výletem s rodinou nebo přáteli na některé z okolních významných míst. Někdo vyráží na Štědrý den třeba na vrchol Babky, jiní pak na Hvíždinec, nebo jsou i tací, kteří se na Nový rok vydávají pravidelně na Skalku.

Poustevnický areál na Skalce, vybudovaný před více jak 300 lety na malé plošině skalnatého ostrohu nad Mníškem pod Brdy, se tak stává takovým moderním poutním místem. Nejenom první den v roce, ale i v jiné dny sem míří zástupy poutníků a výletníků dobít si své životní baterky, nebo se alespoň nasvačit ve stínu křížové cesty.
Novoroční cestu na Skalku obvykle vybíráme podle míry únavy po silvestrovské noci. Ti méně unavení si již v deset hodin dopoledne zavazují tkaničky u bot, oblékají teplé bundy a čepice a vyrážejí po jedné z nejstarších turistických značek na světě z Řevnic na Skalku. Cesta značená zelenou barvou je pohodlně vyvede okolo Lesního divadla na rozcestí Pod Strážným. Údolím Babského potoka pak pokračují dále již dobrodružnější stezkou plnou křemencových kamenů a popadaných habrových kmenů až na hřeben. Asi tak po 4 kilometrech svěží chůze tak dosáhnou svého prvního novoročního cíle.
Ti více unavení ze silvestrovských oslav se okolo desáté hodiny teprve probouzejí. Se slovy: „Sakra, v poledne jsme chtěli být na Skalce,“ budí ostatní a hledají střízlivé řidiče, kteří je budou moci vyvézt na parkoviště přímo na hřebenu u mníšecké silnice. Odtud vede do skaleckého areálu pohodlná promenádní cesta. Jedna levotočivá zatáčka, mírné stoupání, odpočinek na lavičce a jsou zde.
Určitě stojí za povšimnutí, že obě cesty se těsně před cílem spojí v jednu, a tak se nedá poznat, který z návštěvníků je vyčerpán z chůze po pozvolně stoupající cestě z údolí řeky Berounky a kterého unavil jen nečekaně silný náraz čerstvého brdského vzduchu dráždící zanesené plicní sklípky po vystoupení z auta. Avšak zdá se, že obě cesty vedou k vnitřnímu uspokojení nad dosaženým cílem. Další pozoruhodností je, že první stavbou, kterou při příchodu od Řevnic spatříte, je poustevna na hřebeni. Snad nás ta stavba nabádá, abychom se aspoň na chvíli zamysleli nad duchovním rozměrem našeho života. Pak už nás totiž čeká jen prudký sešup dolů. Nejen duchovně, ale i fyzicky. Prudce klesáme křížovou cestou, kde kdysi, když ještě byl sníh i na Brdech, se mnozí z nás učili lyžovat. Dole se pak jen marně bráníme pokušení v podobě otevřeného vrcholového bufetu, kde se můžeme zahřát svařeným vínem, čajem či grogem a vyfasovat pár buřtů na opečení nad ohněm, který zde během zimních měsíců plane. A tak už jen asi málokteří se pak dojdou podívat až na druhou misku pomyslné váhy, kde imaginární rameno s kaplí sv. Máří Magdaleny v protikladu poustevny klesá, nejen z důvodu nerozumné těžby železné rudy, blíže k lidem do údolí. Odměnou jim pak je v případě otevřené kaple prohlídka jejího zajímavého jeskynního interiéru nebo nádherná vyhlídka do údolí okolo Mníšku. Návštěva skaleckého areálu má své kouzlo a rozhodně doporučuji si ji přidat mezi oblíbené cíle nejen na Nový rok.

Zdeněk Valeš

20161221 093040


Vytvořeno 10.1.2017 13:17:40 | přečteno 439x | matej.bartak
 
load