Vyhledávání

RUCH Řevnice

RUCH Řevnice
Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Výlet devatenáctý: Lokálkou pod svahy Brd

DSCN7262

Více jak sto deset let vozí třebaňská lokálka cestující do podbrdských vesniček až někam k Lochovicím. Vyžijme její služby a vydejme se dnes na trochu delší výlet. Čeká nás přibližně 16 kilometrů lesem severozápadních svahů Brd, výlet na půl dne. Na třebaňské nádraží můžeme z Řevnic popojet vlakem nebo dojít podél vody. Malý motorový vláček nás vyveze vzhůru do údolí pod Hřebeny. Vystoupíme na malém nádraží ve Všeradicích. Hned u přejezdu vede modrá značka a my se vydáme po ní.

Severozápadním svahem

Z nádraží vystoupáme mezi loukami k lesu. Modrá značka jako kolmice letí ke hřebenu a my si k další cestě můžeme vybrat jakoukoli stezku vybíhající vlevo od cesty. Mnoho jich vede po vrstevnicích směrem k Řevnicím. Ti, kteří nechtějí stoupat do kopců, mohou odbočit na cestu hned podél lesa. Odměnou jim budou výhledy do údolí Svinařského potoka a večerní slunce hřející do zad. Doporučuji však odbočit někde uprostřed svahu až tam, kde se vám to bude líbit. Zprvu štěrková cesta se pod nohama zanedlouho změní ve vyšlapanou stezku obklopenou smrkovými velikány. Ale i ta se za chvíli vytratí mezi trsy trávy na jedné z mnoha pasek. Pak už nezbývá jen držet směr a s nadšením překonávat různé přírodní překážky a radovat se z překvapivých objevů. Třeba při putování narazíte na zarostlou skalku, nečekaně se vypínající na kraji louky ukryté v nepřehledných lesích, ve které se skrývá malá jeskyňka, prý obývaná poustevníkem ještě v 19. století. Vyzkoušíte si jeho kamenné lože a už se vám nebude chtít jít dál. Nebo objevíte již dávno zapomenutý rybníček zanesený bahnem, ve kterém se dnes koupou již jen divočáci. Cestou vás budou doprovázet černočerní kosi, původní obyvatelé lesních houštin. Jejich příbuzní se již dávno přestěhovali do měst.
I na cyklovýlet lze vyrazit po této trase. Vytlačte svá kola až na cyklistickou stezku těsně pod hřebenem a pak můžete pohodlně šlapat do pedálů až Halounskému potoku, podél kterého vás čeká dlouhý sjezd téměř až do Řevnic.

Vrahův potok

Ať už půjdete jakoukoli cestou, vždy budete muset překonat několik potoků. Posledním z nich je Vrahův potok. Rozhodně ho nemůžete minout. Podle pověsti je nazván tak proto, že jeho vody kdysi přinesly do údolí krev nevinné panny, zavražděné žárlivým rytířem na Hřebenech. Vlhké údolí navozuje mírně truchlivou náladu. Přesto v rokli na březích potoka vyrostlo hned několik udržovaných trempských tábořišť. Doporučuji, až na na jeho vody narazíte, vydat se proti proudu a prohlédnout si všechny ty nenápadné osady lesních mužů a žen. Vystoupejte až k silničce pod opuštěným zarostlým lomem, odkud se vydáte vlevo ke křižovatce se zelenou značkou.

Přes Rochoty a Paviána

Už zbývá se jen vyšplhat společně se zelenou turistickou značkou na jeden z bočních hřebenů, na kterém se nachází bývalá hájovna Rochoty. Lesní usedlost nedávno přestavěná na restauraci. Oblíbené to místo cyklistů a houbařů. Za ní pak již cesta klesá směrem do Haloun. Z lesa vyjdeme před hospodou U Zrzavého Paviána, kde se můžeme občerstvit před závěrečnou částí naší cesty. Pokud vyrazíte na výlet ráno, přijdete sem přesně v čas oběda. I do posledních kilometrů nás povede zelená značka přes louky Na Bořích až do Řevnic.

Vytvořeno 15.11.2017 | přečteno 351x | matej.bartak
 
load