Vyhledávání

RUCH Řevnice

RUCH Řevnice
Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Výlet devátý: Hvíždinec

IMG 7162 (2)

Období adventu by mělo být dobou rozjímání a zklidnění. Naši předci již měli sklizená pole, a tak se mohli držet dávného pořekadla, že „sedět v klidu doma je božské, vycházet ven je světské“. V našem životě již roční období nehrají tak důležitou roli, ale přesto se zkusme na chvíli v našem každodenním shonu zastavit a zcela světsky se vydat na některé ze zajímavých míst v našem blízkém okolí. Jedním z nich je určitě Hvíždinec.

Křemencová skála vystupující nad hradbu stromů severního svahu Brd. Pojmenovaná prý podle hvizdu káňat, která odtud za slunečných dnů můžete spatřit nad krajinou plachtit. Již generace poutníků se odtud kochají výhledem na daleké horizonty. Dokonce je zdokumentováno, že sem v roce 1892 na třetí adventní neděli zamířil první zimní výlet KČT. Zasněženou krajinou na vyhlídku vystoupalo sedmnáct mužů a jedna žena. Přidejme se k této tradici a věnujme jednu adventní neděli krátkému výletu na tento neobyčejný vrchol.
Na Hvíždinec se můžete vydat po modré turistické značce, ale nejkratší cesta z Řevnic vede přes Kejnou a rozcestí U Obrázku. Z náměstí proto vyrazíme okolo kostela sv. Mauricia, a než silnice zahne prudce doleva směrem k nádraží, odbočíme do Tyršovy ulice, kterou dojdeme až na okraj Řevnic. Polní cestou nepůvodním březovým hájkem vyrostlým na dávno opuštěných polích vystoupáme k potoku v Kejný. Na křižovatce za kamenným můstkem, přemosťující často vyschlý potok, se pustíme rovně. Po levé ruce necháme chatovou oblast V Kanadě a širokou lesní cestou začneme stoupat po úpatí dlouhého kopce. Tato cesta je oblíbená milovníky dvou kol a úzkého sedla, a tak se nám může stát, že naším svižným krokem na pár stech metrech předhoníme supícího cyklistu šlapajícího na nejlehčí převod. Po chvíli ovšem se i nám prohloubí dech a vyrazí pot na čele, a tak již s nadějí vyhlížíme pravotočivou zatáčku, za kterou se stoupání trochu zmírní. Cesta dosud vedoucí dubovým lesem se nyní střídavě schovává pod příkrov smrků, až nás dovede k rozcestí U Obrázku. Na křižovatce zde visí na nevysokém dubu svatý obrázek Panny Marie s Ježíškem. Letopočet 1977 dává tušit, že se asi jedná o novodobou rekonstrukci či náhradu obrázku, který zde visel již ve starších dobách. Naše cesta dále je ta vlevo od dubu. Tudy zlehka sestoupíme až k betonovému můstku přes potok v Červené rokli. Duby vystřídaly buky a jejich zlatavě měděné listí dodává místu nádech starobylosti a důstojnosti. Překročíme divoce rozervanou rokli a stoupáme po pohodlné cestě nahoru. Kousek před hranou rokle však musíme opustit širokou stezku a nenápadnou pěšinou zakousnutou do kamenitého valu údolíčka se vydáme vpravo po úpatí již blízkého vrcholu Hvíždince. Pěšinka se různě ztrácí mezi kořeny smrkového lesa a my spíš tušíme její průběh. I když se nám ztratí její vyšlapaný podklad, nezoufejme, dodržme směr a po chvilce narazíme na štěrkovou širokou cestu, po které se vydáme doprava, až dojdeme na modrou značku vedoucí z Dobřichovic. Okolo studánky nás značená cesta dovede až k odbočce na vyhlídku. Tady už nás čeká jen pár kroků původním listnatým lesem plným buků, dubů, jeřábů, bříz a borovic a po několika kamenných schůdcích vystoupáme na krátký křemencový hřbet Hvíždince. Výhled na Dobřichovice je již dávno zarostlý a my musíme popojít až na severozápadní konec, odkud se nám naskytne asi ten nejkrásnější pohled na Řevnice a údolí Berounky. Zpět do Řevnic se můžeme vrátit po modré značce přes rozcestí U Šraňku, ale spíš doporučuji se vydat z vrcholu přímo dolů do Červené rokle a pokusit se najít pod mechem porostlými balvany zbytky dlážděné cesty vedoucí po jejím okraji. I když se nám to nepodaří, sestoupíme podél rokle až k můstku přes rokli a stejnou cestou se vrátíme zpět do Řevnic.
Epilog: Na vrchol Hvíždince se určitě jednou vydejte i během teplých letních dní. Nejpůsobivější je okamžik, kdy sem přijdete sami o červnovém smrákání a zastihnete tak sluneční kotouč zapadat nad věží Karlštejna. Ještě chvíli se jeho odlesk jako stříbrná nit zrcadlí na hladině řeky v údolí a pak už jen krátké trhnutí a modrošedá opona se zatáhne nad krajinou. Smutně pak zpívá červenka v lesním šeru.

Zdeněk Valeš

IMG 7167

Vytvořeno 10.1.2017 13:08:07 | přečteno 708x | matej.bartak
 
load