Vyhledávání

RUCH Řevnice

RUCH Řevnice
Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Výlet dvacátý čtvrtý: Do Litně po naučných stezkách

Liten 03

Nejdříve se musím přiznat, že mne Liteň nikdy k navštívení nelákala. Ze svých cest do podbrdských vesniček lokálkou jsem znal jen její nádraží, které jsem měl spojené s nečekaným rozjetím vlaku nazpátek. Bavily mne překvapené pohledy neznalých spolucestujících. Dnes však mohu s klidným svědomím říci, že Liteň stojí za výlet. Navíc Litenští protkali okolí svého městyse sítí naučných stezek a tak naše putování můžeme obohatit o mnoho historických poznatků. 

Běleč

Na třebaňské nádraží, které je výchozím bodem naší cesty, můžeme dojít ze Řevnic cestou podél řeky, nebo pohodlně dojet onu jednu zastávku vlakem. Z nádraží nás čeká prudké stoupání po zelené turistické značce mezi domy, které nás vyvede až na táhlý hřeben vrchu Voškova. Polní cestou pokračujeme do Bělče. Doporučuji vydat se tudy na jaře, kdy otevřenou krajinu hřejí jarní paprsky a meze lákají ke spočinutí a poklidnému pozorování krajiny. A je na co koukat. Před námi se otevírá široké panorama Svinařského potoka lemované na jedné straně brdskými hřebeny a na druhé rozvolněnými pahorky Českého krasu. Z polí zanedlouho sejdeme do Bělče, nevelké vesnice, kde v prudké levotočivé zatáčce narazíme na značenou naučnou stezku, odbočující vpravo. Vydáme se po ní. První informační cedule na nás čeká hned za posledními domky u opuštěné obecní pískovny. Vysoké obnažené stěny v jarních měsících obývají drobní ptáci podobní vlaštovkám – břehule říční, které si v písku hrabou své nory a vyvádějí tu na svět mláďata. 

Liteň

Dále pokračujeme proti proudu potoka a brzy narazíme na zajímavou stavbu vodárny z roku 1894, která dodnes plní svou funkci. Za ní se již přiblížíme k polorozbořenému statku v Lencích, odkud se po silnici vydáme vlevo k Litni. Hned za cedulí obce odbočíme vpravo a podél vysoké kamenné zdi obejdeme objekt původního učiliště a zámecké zahrady. Dojdeme až ke kostelu sv. Petra a Pavla, k pomyslnému srdci Litně, kde ve stínu lip posedává kamenný Svatopluk Čech. Před ním najdete několik informačních panelů, které kolemjdoucí plně zasytí informacemi o městě a o jeho význačných rodácích a návštěvnících. Zpod lip popojdeme kousek dál na liteňské náměstí, kde před budovou místního špejcharu se nachází výchozí bod všech čtyř naučných stezek, různě barevně značených. Podle nálady a zájmu se můžete vydat po kterékoli z nich. Tentokrát vyrazíme po žluté směrem na Leč.

Na Leč

Táhlým stoupáním po Dlouhé ulici směrem na jih vyjdeme na pahorek nad Litní, kde se říkávalo Na poušti. Žízní tu naštěstí nezhyneme, neboť hned pod námi v úzkém úvozu se nachází pramen. Nad ním se vypíná kamenná zeď, za kterou se rozkládá pozoruhodný židovský hřbitov. V Litni se na staletí usadila početná židovská komunita. První hroby jsou zde již z konce 17. století. Její historie však končí s druhou světovou válkou. Z koncentračních táborů se zpět do Litně nikdo nevrátil a tak jako památka na židovské obyvatele zůstala v Litni jen synagoga, v 50. letech přestavěná na hasičskou zbrojnici, a zmíněný hřbitov. Ze hřbitova sejdeme úvozovou cestou k roztroušeným balvanům – tzv. Skalkám, kde podle pověsti zkameněla babka Kvasničková, známá klevetilka. Pod Skalkou začíná rozsáhlá obora, kde její majitelé chovají daňky a další vysokou zvěř. Po cestě kolem plotu vyjdeme na silnici, která nás zavede na vlakovou zastávku Skuhrov, odkud se můžeme vrátit zpět do Třebaně lokálkou. Dlouhou chvíli před odjezdem vlaku můžeme vyplnit ještě procházkou do nedaleké Leče k Pustému rybníku.

Zdeněk Valeš

Výlet duben

Liten 01

Liten 01

 
Liten 02

Liten 02

 
Liten 03

Liten 03

 
 
Vytvořeno 12.8.2018 11:15:41 | přečteno 427x | matej.bartak
 
load