Vyhledávání

RUCH Řevnice

RUCH Řevnice
Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Výlet dvacátý: Do Sv. Jana za sv. Ivanem

sv. jan

Z řevnického vlakového nádraží popojedeme místním osobákem do Srbska. Vystoupíme na nenápadné zastávce, sevřené z jedné strany vysokou zarostlou skálou a z druhé přibližující se řekou. Přejdeme přes nedalekou lávku a vydáme se proti proudu řeky Berounky po asfaltové stezce mezi vápencové stěny Českého krasu. 

Za Vlastinou a Blážinou stěnou, od posledních teplých dní již opuštěných horolezci, dojdeme k ústí malé říčky Loděnice, známé spíš pod běžnějším názvem Kačák. Tahle meandrující říčka, poskakující mezi napadanými kmeny a kameny, nám bude na naší cestě přerývavě bublat do kroku. Při chvilce pozornosti a zklidnění určitě mezi pramínky divoké vody spatříme tmavě hnědého ptáčka s bílou náprsenkou, jenž neohroženě vbíhá do proudu a loví tam svou potravu. Je to skorec vodní, kterého od vody zažene jen prudký mráz měnící potok v bezútěšné zrcadlo. Cesta v úzkém údolí obklopeném mnoha vápencovými lomy, ve kterých se skrývají dlouhé kilometry chodeb temných jeskyní a vyražených štol, rychle ubíhá a brzy vyústí na silnici u obce Hostím. Tady mineme, s menší či větší zastávkou, věhlasný hostinec U Krobiána a pokračujeme stále dál podél Kačáku po úzké silnici do Svatého Jana.

Svatý Ivan

Za jednou z pravotočivých zákrut se nečekaně mezi domy malé vesnice otevře monumentální pohled na kostel Sv. Jana Křtitele s barokní stavbou benediktinského kláštera, nad nimiž se vypíná vysoká vápencová Skála. Ten pohled někdy vyrazí dech, ale to nejpůsobivější se skrývá pod samotným kostelem. Z chrámu sestoupíme po pěti schodech do podzemí, kde se nachází naše největší a zároveň nejmladší jeskyně v travertinových vrstvách. Zde, podle jedné z legend, žil v 9. století chorvatský poustevník Ivan. Podzemní prostory, ve kterých si ještě dnes můžeme prohlédnout jeho kamenné poustevnické lůžko a balvan s otisky jeho šlépějí, se v minulosti proměnily v kryptu postaveného kostela. Před další cestou se ještě nezapomeneme napít z pramene, vyvěrajícího zpod kostelních zdí, pro jehož zázračné léčivé vody si jezdí lidé z širokého okolí. A pak nás čeká příkrý výstup na Skálu. Cestou vzhůru půjdeme okolo kaple Povýšení Sv. Kříže, kde se nachází jedno z pěti renesančních sousoší na území naší republiky. Po přírodním schodišti dojdeme na hřeben, odkud nás úzká pěšina dovede k dřevěnému kříži na vrcholu Skály. Je odtud téměř letecký pohled na meandry Kačáku.

Přes Solvayovy lomy

Z vrcholku Skály pokračujeme dále po naučné stezce Svatojánský okruh směrem na Solvayovy lomy. Opuštěný lom, kde se v první polovině minulého století těžil kvalitní vápenec pro výrobu sody, se od roku 1993 pomalu mění ve skanzen těžby a dopravy vápence. Přes léto je zde v provozu úzkorozchodná železnice, lze tu navštívit malou historickou expozici, nebo vstoupit do jedné z mnoha podzemních chodeb. Teď v zimě na nás mocně dýchne atmosféra opuštěné civilizace. Z lomu pokračujme dále po naučné stezce do údolí Propadlých vod. U jeskyně Arnika narazíme na zelenou značku, která nás dovede zpět do Srbska na železniční zastávku. Komu však krajina krasu učarovala a domů se mu ještě nechce, nechť se nechá na rozcestí Propadlé vody zlákat červenou turistickou značkou. Cesta Vojty Náprstka je jednou z nejzajímavějších a nejkrásnějších cest po Českém krasu a přes Karlštejn a Třebaň se vrátíme zpět do Řevnic. O této cestě více v příštím pokračování…

Zdeněk Valeš

Vytvořeno 30.11.2017 11:54:41 | přečteno 264x | matej.bartak
 
load