Pod severozápadními svahy Brd, nedaleko vrchu Plešivce, v takzvaném Hostomickém úvalu, se kdysi (podle archeologů asi před 3000 let) nacházelo posvátné místo bohaté a silné říše. Původní krajina nejspíš trochu připomínala Středozemi z vyprávění J. R. R.Tolkiena. Vydejme se hledat její dochované stopy na kole po opuštěných silnicích nebo polních cestách.
Prvním šlápnutím do pedálů míříme po silnici na Zadní Třebaň. Ve vsi na křižovatce se vydáme vlevo na Svinaře. Stoupáme pomalu údolím podél potoka až k svinařskému zámku. Ti, kteří upřednostňují jízdu po silnici, se na křižovatce vydají vpravo na Liteň, kde po krátkém stoupání a překonání přejezdu, se pustí dále po silnici na Všeradice. Těm, kterým nevadí jízda divočinou, doporučuji odbočit až v levotočivé zatáčce, kde u altánku a pomníku A. Švehly začíná polní cesta. V létě bývá více zarostlá, ale projet ji lze. Vede stále rovně po vrstevnici až k silnici na Nesvačily, po které se vydáte vpravo do obce. Zde už čekají ti, co jeli po silnici. Společně vystoupáme vesnicí na oblý hřeben, za kterým již sjedeme do Všeradic. Podél zdi místní prodejny pokračujeme rovně po pěšině přes humna až na modrou turistickou značku, která nás dovede za pomoci pohodlné široké cesty až na hřeben Housiny. Les víl, jak se pohoří dříve říkávalo, byl kdysi posvátným lesem, který obývali vážení kněží a později tu hledaly léčivé byliny i babky kořenářky. Dodnes je dubohabrový les plný života, ptačího zpěvu a ti šťastní možná spatří mezi stromy i vílu. Po úzkém hřebenu z ordovických hornin, který jako hradba odděluje Brdy od Českého krasu, pokračujeme dále až k silnici. Po silnici se dostaneme vpravo až na křižovatku, odkud pokračujeme po vzdálenější silnici dolů na Neumětely.
Po obou stranách se na dohled od hřebenu Housiny ještě v nedávné minulosti nacházely uměle navršené pahorky, které byly místem posledního odpočinku velmožů doby bronzové. Bohužel naprostá většina pohřebních komor byla rozorána místními sedláky, a tak jen cvičené oko pozná nepatrné změny v krajině. Jednou z výraznějších památek při sjezdu do Neumětel je pahorek zvaný Košík, kde kdysi stávalo opevnění a kaple. Stojí za to nechat kolo ukryté v křoví a vyškrábat se na vrchol. I samotný neumětelský kostel byl prý postaven na podobné vyvýšenině. Obejděme ho a navštivme i památku z novodobějších pověstí o Horymírovi a to Šemíkův kámen. Další zachovalou mohylou je Hrádek u nedaleké Libomyšle. Naše další cesta ale vede směrem na Skřípel, kde se za obcí u potoka nachází zbytky keltských valů. Dostaneme se k nim z návsi po cestě podél Chlumeckého potoka. Nevelký čtverec obehnaný sypanou hradbou snad sloužil jako kultovní místo. Později jej využili vojáci a po nich bylo toto místo pojmenováno Švédské šance. Cesta od valů pokračuje až na železniční zastávku Osov, odkud začíná stoupání k brdskému hřebeni.
Přes Velký a Malý Chlumec se dostaneme na cyklistickou trasu, která nás povede po severovýchodním svahu Brd. Vystoupáme až pod hřeben zvaný Hradec. Podle pověsti zde kdysi žil jeden ze tří bratrů obrů. Naši předci nejspíš tak usuzovali podle vysokých valů pravěké pevnosti, jejíž zbytky na Hradci dodnes můžete najít. Na kole se sem dostává špatně, a tak jen pohledem spočineme na kamenné hradbě a pak pokračujeme dále po pohodlné silničce směrem na Stožec. Za ním nás cesta povede okolo areálu bývalé protiraketové základny a pak již dlouho očekávaný sjezd do Haloun a dále do Řevnic. Celý výlet je dlouhý asi 45 km. Doporučuji vyrazit dopoledne, protože na cestě zpátky pojedete ve stínu lesa.
Zdeněk Valeš