Vyhledávání

RUCH Řevnice

RUCH Řevnice
Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Výlet dvacátý šestý: Střední Brdy

Stredni Brdy 02

Řevnice jsou často nazývány bránou do Brd. A zcela oprávněně. Nejbližší okolí patří k tomu nejkrásnějšímu a nejzajímavějšímu co brdské lesy nabízejí. A proto také z řevnického nádraží vyrážejí do kopců davy výletníků. Jen jednoho se okolním vrcholkům nedostává. A to horských výšek. V České republice se za horstva považují pohoří, jejichž vrcholky přesahují 800 m. n. m. Všechna se nacházejí po obvodu naší země. Jen jediné – Brdy – najdeme uprostřed. Ve své délce 80 km od Prahy až téměř k Nepomuku dosahují horských výšek jen ve své centrální části. Jako milovníci brdských hřebenů, vydejme se autem, vlakem či autobusem pro tentokrát kousek dále a navštivme tuto donedávna téměř neznámou krajinu Středních Brd.

Střední Brdy byly vždy hlubokým nepřístupným hvozdem, kam se jen málokdo odvážil. Navíc v minulém století se celá oblast stala vojenskou střelnicí, a tak byl vstup do lesů přímo zakázán. Před pár lety se vojáci stáhli a v nově vzniklé chráněné krajinné oblasti překotně vznikají turistické cesty, které nás dnes mohou bezpečně zavést na neobyčejná místa.

Tok

Je nejvyšší z deseti brdských kopců přesahujících 800 metrů. Samotný vrchol jsem kdysi poměrně obtížně hledal, protože se nachází na rozsáhlé planině, která je jen mírně zvlněná. Dnes k němu do výšky 865 m. n. m. vede červeně značená turistická značka z Obecnice. Na východním úbočí se nachází bývalá dopadová plocha vojenské střelnice, kde se za roky odlesnění postupně vyvinula zajímavá flóra a fauna. Vysoké smrkové lesy se střídají s loukami a planinami porostlými vřesem. Mnozí okolní krajinu přirovnávají k šumavským lesům a musím potvrdit, že některá místa opravdu mohou stát za rčením, že je tato část Brd taková „Šumava za rohem“.
Padrťské rybníky
Představují jeden z mých nejoblíbenějších cílů ve Středních Brdech. Je to soustava rybníků založených v 16. století na rozsáhlé planině ve výšce 640 m. n. m. Patří mezi nejzajímavější a nejcennější přírodní partie celých Středních Brd. V okolí hnízdí černí čápi, orel mořský nebo bekasiny. Vydejme se k nim ze Skořice, kde je nové parkoviště CHKO i s nabíjecí stanicí pro elektrokola. Cestou můžeme navštívit zříceninu hradu Drštka nebo nedaleko Padrtí najít trosky kláštera Teslíny.

Valdek

Romantická zřícenina raně gotického hradu se nachází v severní části centrálních Brd nedaleko od Hořovic. Je sice v současné době nepřístupný, ale již jeho poloha na skalnatém ostrohu nad Červeným potokem je úchvatná. Návštěvu okolí Valdeku můžete spojit s procházkou po naučné stezce Okolím Komárova, která vás zavede do období provozu místních železných hutí. 

Třemšín

Nelze vynechat tohoto Krále brdských lesů, jak nazval vrch Třemšín Jaroslav Vrchlický. Třemšín je nejvyšší horou tzv. Jižních Brd. Zároveň je to výrazná dominanta celého okolí. Na jeho vrcholu se nachází zbytky středověkého hradu a v okolí nalezneme chráněné zbytky původních lesů. Na Třemšín se vydejme z nedalekého Rožmitálu, kam můžeme dojet i vlakem.

Ten, kdo jednou vstoupí do hlubokých lesů Středních Brd, téměř jistě propadne jejich kouzlu a bude se sem chtít opakovaně vracet. I mne se to před 25 lety stalo. Takže varování nakonec: Střední Brdy jsou návykové.

Zdeněk Valeš

Vylet cerven

Stredni Brdy 01

Stredni Brdy 01

 
Stredni Brdy 02

Stredni Brdy 02

 
 
Vytvořeno 12.8.2018 11:22:42 | přečteno 919x | matej.bartak
 
load