Vyhledávání

RUCH Řevnice

RUCH Řevnice
Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Výlet jedenáctý: Bílou stopou

Zima na Hřebenech

Celou noc za okny pohvizduje vítr a cosi žene proti okenním tabulkám. Jeho jemné šelestění nám jde do snů a přetrhává nit lehkého spánku. Když ovšem konečně vstaneme do neobvykle setmělého rána a přijdeme k oknu, naše běžkařské srdce zaplesá. Je to tu. Přes noc pokryla zemi hluboká bílá peřina nadýchaného prašanu. Na zahradě vytvořil sníh galerii fantastických soch jako z bílého mramoru a mezi nimi narušují čistý přírodní koberec stopy prvních návštěvníků.

Rychlá snídaně a honem do sklepa pro běžky. Sáhneme až po těch vzadu, starých. Těch, jejichž skluznice již mnohé zažila. Brdské cesty jsou totiž plné kamenů a šrámy ze setkání s nimi si nesou, nejen naše běžky, po celý svůj život. Oblékneme se a tiše otevřeme dveře do zasněžené krajiny. Křehký sníh nám křupe pod nohama, ulice jsou ještě neodhrabané, a tak hned za brankou nazouváme běžky. Míříme nahoru do Brd. Ze zahrad štěkají rozradostnění psi, vrčí motory chladných aut pokrytých jinovatkou a dole od Berounky je slyšet nákladní vlak poskakující přes výhybky. Všechny ty zvuky necháme i s posledním řevnickým domem za sebou a vstupujeme pod tichý příkrov zimní přírody. Stoupáme. Chladný štiplavý vzduch nás zpočátku dráždí, ale po chvíli si zvykáme a začínáme vnímat jeho pružnost a lehkost. Jako by to byl „zkrystalizovaný letní opar, pročištěný a zušlechtěný zimou“. Do našich kopců se vydáváme buď cestou od Lesního divadla stále vzhůru okolo Babky až ke Skalce, nebo okolo Pišťáku polní cestou od hřbitova či širokou stezkou kolem Staré hájovny údolím Nezabudického potoka a dále proti proudu až k rozcestím na hřebeni.
Tady nahoře se šeď zatažené a strnulé oblohy rozpouští v paprscích zimního slunce. Krystalky sněhu se začínají blýskat a krajina vypadá, jako by ji někdo posypal diamanty. Naše lyže ostře krájejí bílý příkrov. Po chvilce zaváhání kudy dál se necháme dobrovolně zlákat hřebenovou červenou značkou a vydáváme se po ní až tam, kam nás běžky donesou. Od Skalky klesáme k rozcestí u Červeného kříže, který dodnes tiše připomíná dávné neštěstí, běžíme okolo Kytína, vesničky uschované v centru brdských lesů, až téměř k bývalé vojenské raketové základně Klondajk. Tady seběhneme pod hřeben a běžíme okolo areálu až na Stožec, významné rozcestí na Hřebenech. Pokud nás síly ještě neopustily, můžeme stále dál a dál pokračovat k Malému Chlumci nebo ještě až ke Studenému vrchu či Kuchyňce, případně dorazit až na Plešivec, majestátný vrch, který někteří nazývají „Olympem podbrdského kraje“. Krásných míst je tu spoustu a všechny lákají k zimní návštěvě. Navíc z hřebenové cesty můžeme kdykoli seběhnout dolů do údolí Svinařského potoka po mnohých lesních spojnicích. Na některém z malých nádraží nasednout na lokálku a dovézt se zpět do Řevnic. Pokud nás však nelákají dlouhé trasy, můžeme třeba jen tak bloudit po lesních stezkách a razit stopu v neporušeném čistém bílém sněhu. Zažívat tak pocit objevitelů vstupujících na „terra incognita“ a skluznicemi svých běžek psát mapu nových území. Jen místo lvů nám budou dělat společnost brhlíci a sýkorky, jejichž štěbetání nám bude jistě podnětnější než proslovy politiků. A snad jako zvuk tamtamů nám bude znít bušení strakapoudů do uschlých pahýlů. Cestu nám občas zkříží stopy nenápadných obyvatel lesa, ukrývajících se po většinu času ve svých zimních úkrytech. Během našeho radostného bloudění po lese se zatím na obloze nakupily mraky a začínají se trousit první vločky. Je čas se vrátit zpět do pohodlí vyhřátého domu, než přijde chumelenice a s ní večerní šero, ve kterém i na Brdech lze zabloudit. Večer už zbývá jen u krbu nebo jen sálajícího topení s hrnkem horkého čaje nechat své myšlenky toulat po zasněžených pláních.

Zdeněk Valeš

Výlety

Zima na Hřebenech 1

Zima na Hřebenech 1

 
Zima na Hřebenech 2

Zima na Hřebenech 2

 
DSC 0064

DSC 0064

 
20170820 072318

20170820 072318

 
 
Vytvořeno 3.2.2017 10:50:29 | přečteno 415x | matej.bartak
 
load