Vyhledávání

RUCH Řevnice

RUCH Řevnice
Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Výlet šestnáctý: Na vodu

Berounka

S přibývajícím teplem a letní náladou se otevírá jedna z méně obvyklých, ale krásných cest v okolí Řevnic. A to cesta po vodě. Byla využívaná už od pradávna. Podle starých kronik zde končilo dřevo z křivoklátských lesů a někde v místech starého nádraží bylo nakládáno na povozy a rozváženo po okolí. Projeďme si tedy soutěsku Českého krasu a údolí okolo Karlštejna na lodi.

 

Po proudu

Nejkrásnější jednodenní vodácký výlet doporučuji začít v Berouně. Město na soutoku Berounky a Litavky je vstupní branou do Barrandienu a nás tak čeká zajímavá plavba mezi vápencovými skalami. Nechte se odvézt se svými laminátovými kánoemi nebo nafukovacími rafty pod berounský jez a zde se odpíchněte od břehu. Nezapomeňte, že na chvíli budete patřit mezi vodácký národ a dělit se tak na „háčky“ a „zadáky“ a na ostatní lodě volat AHOJ. Patří to k dobrým mravům.

Řeka pod Berounem celkem svižně teče a brzy po pravé straně uvidíte první skály, na jejichž vrcholcích se nachází malá vesnička Tetín i s kostelíkem sv. Jana Nepomuckého a nenápadnou zříceninou tetínského hradu. Nahoru se můžete vyšplhat po stezce sv. Ludmily, která vede od řeky za pravotočivou zatáčkou naproti lomu Alkazar. Tento světoznámý lom (můžete ho vidět v pozadí mnoha starých dobrých westernů) musíte aspoň krátce navštívit. Stejně asi již budete unaveni táhnutím lodi po říčních mělčinách při nízkém stavu vody. Vysoké obnažené bílé stěny jsou provrtány desítkami štol. Některé jsou již zazděné, ale jiné dnes slouží netopýrům jako zimoviště. Ty nejhlubší jsou prý zavezené radioaktivním odpadem.

 Ozářeni snad jen poledním sluncem, pokračujte dále okolo ústí Loděnického potoka neboli Kačáku a vysokých hladkých skal, po kterých často šplhají barevné postavičky zavěšené na lanech. Za nimi spatříte domky malé vesnice. Srbsko je vklíněno mezi vápencové skály a nás potěší zejména pestrou nabídkou občerstvení na naší plavbě.


Volejem plnou parou

Dostatečně posilněni se necháme unášet proudem ještě celkem tekoucí řeky okolo dalších krasových stěn různě odlámaných opuštěnými lomy. Jedním z nejzajímavějších je Tomáškův lom s vápenkou na pravém břehu, kde ještě dnes se můžete projít skrz neobvyklou kruhovou pec na vápno. Kousek za lomem řeka výrazně zpomalí. Dopluli jsme totiž na volej nad karlštejnským jezem. Volej je název pro část řeky, která téměř neteče a vodáci jsou tu nuceni pádlovat ze všech sil, aby popojeli kousek dál. Malým zpestřením této části řeky je karlštejnský kemp, kam jezdí na piknik lidé snad z celého světa.

První jez, a to karlštejnský, se dá sjet pouze, když je dost vody, a tak ho raději přetáhneme po levém břehu. Na chvíli se za ním povezeme v proudu, který se však brzy rozpustí v dalším voleji, a to nad jezem třebaňským. Volej není naštěstí příliš dlouhý a po přenesení lodi okolo jezu můžeme za chvíli přistát na třebaňském ostrově, kde je vyhlášená restaurace a oblíbený kemp.

Naše plavba se blíží k cíli. Za třebaňským ostrovem vtéká do Berounky zprava Svinařský potok, u jehož ústí můžeme pozorovat akrobacii modrých smaragdů našich vod – ledňáčků. Vlevo už nás pak vítá Černá skála, a my přijíždíme do Řevnic. Pokud je dost vody, doporučuji projet i řevnický jez a okolo několika ostrůvků dojet až pod letovský most, kde můžeme svou výpravu ukončit.

Zdeněk Valeš

Vytvořeno 11.7.2017 14:13:14 | přečteno 328x | matej.bartak
 
load