Vyhledávání

RUCH Řevnice

RUCH Řevnice
Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Výlet třicátý druhý: Okruh tří studánek

20161226 114403 (1)

Studánky byly odedávna důležitým a posvátným místem. Vyvěrala z nich na zemský povrch voda dosud skrytá v různých geologických vrstvách. Studánky se tak staly imaginárním počátkem koloběhu vody a přeneseně i počátkem života na Zemi. Naši předci si jich vážili a pečovali o ně. My, zhýčkáni vodovody a kohoutky, jsme na ně trochu zapomněli, ale v poslední době, kdy sucho se šíří naší krajinou, se opět snažíme chránit je a pečovat o ně. I v okolí Řevnic na ně narazíte. Vydejme se podívat na ty nejbližší.

Studánka nad Červenou loukou

Z Řevnic okolo Moklického potoka nad Červenou louku vystoupáme k první z nich. Od rozcestí nad házenou nás povede modrá turistická značka. Slabý pramen se nachází nad širokou lesní cestou, vedoucí k několika domům ukrytým v lese. Někdy je nazývána i studánkou Moklickou. Jestli je její voda pitná, nevím. Nerozvážná úprava v podobě betonové skruže se stala spíš pastí pro mnoho živočichů hledajících vodu. V současné době tak voda nevzbuzuje příliš velkou důvěru ohledně své nezávadnosti.

Libušina studánka

K další studánce se vydáme směrem vpravo k silnici. Mníšeckou magistrálu překročíme a hned za můstkem vlevo najdeme pěšinku, která nás povede dále. Po dvou stech metrech narazíme opět na modrou značku. Po ní pokračujeme vlevo vzhůru. Po krátkém stoupání se cesta vyrovná a dovede nás k Babskému potoku. Na rozcestí Pod Strážným pokračujeme dále proti proudu potoka po zelené turistické značce. Vystoupáme na širokou lesní cestu a pokračujeme dále úzkým kaňonem podél potoka. Údolí se otevře a pěšina vystoupá na kamenitý násep. Tady se zastavme a rozhlédněme. Někde v těchto místech se kdysi nacházela Libušina studánka. Podle pověsti se zde zastavila kněžna Libuše se svou družinou, aby se napila. Prý i zde pronesla věštbu (zatím neobjevenou). Ještě před sto lety ke studánce vyráželi naši předci osvěžit se jemně železitou vodu. Dnes po ní není ani památky. Mnohokrát jsem se vydal ji hledat, ale mé proutkařské schopnosti jsou nevalné a tak se stále někde pod naplavenými kameny nachází památný pramen. Snad se ho někdy podaří pro naše potomky opět objevit.

Stříbrná studánka

Vrátíme se zpět na širokou lesní cestu a vydáme se po ní vlevo do kopce, směrem na Babku. Zanedlouho se k nám přidá i modrá značka, kterou pak můžeme následovat až k rozcestí Pod Babkou. Vlastně i dále. Jen milovníci vrcholů si odskočí podívat se na křemencový suk, odkud se otevírá výhled na brdské lesy. Ostatní čeká klesání do údolí Nezabudického potoka. Prudký sestup nás přivede na můstek přes potok, za nímž se po pravé straně, pod rozložitým dubem, nachází ve svahu pod cestou nenápadná Stříbrná studánka. Podle pověsti zde za nocí svítí tři světýlka, která lekají pocestné bloudící pod noční oblohou. Dodnes i za největších veder vyvěrá mezi vyskládanými kameny malá stružka.
Od studánky pokračujeme dále po cestě údolím Nezabudického potoka až k lomu na Pišťáku. Kamenitá nádrž zadržuje vody potoka a my si můžeme před závěrečnou etapou oddechnout pod turistickým přístřeškem na jeho hrázi. Cesta nás pak povede po žluté značce zpět do Řevnic.
Celá cesta je sjízdná i pro kočárek, a když v zimě napadne dostatek sněhu, lze ji oběhnout i na běžkách.

Vytvořeno 25.1.2019 8:43:49 | přečteno 1058x | matej.bartak
 
load