Vyhledávání

RUCH Řevnice

RUCH Řevnice
Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Výlet třicátý první: Amerika

Amerika 1

Ač by se mohlo zdát, že na dnešní výlet vyrazíme letecky za oceán, není tomu tak. Nedaleko v Českém krasu se nachází světově proslulá soustava několika hlubinných lomů, jejichž názvy Malá Amerika, Mexiko, Kanada, Velká Amerika evokují náladu Divokého západu.

Všechny lomy v současné době spojuje dobře přístupná žlutá turistická značka začínající u dubu Sedmi bratří nad Karlštejnem. K němu se dostaneme z Řevnic pěšky přes Zadní a Hlásnou Třebaň. Nebo si cestu zkrátíme vlakem a z karlštejnského nádraží vystoupáme obcí pod hrad, kde na křižovatce silnic se necháme vést tou vlevo až k dubu.


Malá Amerika

Od dubu Sedmi bratří stoupáme po žluté značce listnatým lesem. Doprovází nás křik datlů a štěbetání sýkor. Stezka nás až trochu nečekaně přivede přímo na hranu lomu Malá Amerika. Výhled zakrývají vzrostlé stromy, ale mezi nimi vidíme odtěžené stěny prudce padající k blankytnému jezeru. Hladké stěny narušují zamřížovaná okna. Za nimi se skrývá Hlavní sběrná chodba, která spojuje většinu místních lomů. V této části se jí říká Galerie. Vypráví se, že po druhé světové válce se v ní a v okolních chodbách skrýval nacistický voják Hagen. Aby přežil, okrádal trampy o jídlo, vraždil a strašil. Dodnes si ho můžete přivolat úderem na gong zavěšený v jedné ze štol.

Mexiko

Obejdeme lom a pokračujeme dále po žluté značce po nenápadném hřebenu. Mineme stále využívaný lom Kanada. Překročíme silnici vedoucí do areálu firmy Lomy Mořina, kde se zpracovává materiál ze stále fungujícího lomu Čeřinka, a my tak musíme dát pozor na projíždějící velká nákladní auta. Podél pole úzkou pěšinou dojdeme k dalšímu opuštěnému lomu. Pěšina nás povede po jeho okraji. Opatrně můžeme nahlédnout do tmavé nevlídné hloubky a určitě pocítíme lehké mrazení v zádech. Kdysi toto místo patřilo k nejobávanějším, protože zde v padesátých letech 20. století komunistický režim založil trestanecký tábor pro politické vězně. Pro nelidské podmínky ho nazývali český Mauthausen. Jako apel na lidskou paměť a svědomí byl na východním okraji vztyčen památník obětem komunistického režimu.
 

Velká Amerika

Od památníku pokračujeme po žluté značce dále. Asi po 150 metrech z ní odbočuje cesta vpravo. Zkusme ji neminout a vydejme se po ní k vyhlídce na lom Velká Amerika. Čeká nás úchvatný pohled na český Grand Canyon. 800 metrů dlouhý lom, jehož stěny padají až do hloubky 100 metrů, patří k nejvyhledávanějším sceneriím střední Evropy. Jezdí sem návštěvníci z celého světa a zejména filmaři zde nacházejí krajinu svých představ. Před lety se dalo sejít na dno po široké stezce skrz tunel, jenže pak železná vrata zapadla, a tak ti, kteří se touží vykoupat v modrých vodách na dně lomu, musí riskovat krkolomný sestup po jedné ze stěn. Vstup je i tak zakázaný. Lze si však objednat oficiální prohlídku a sestoupit do podzemních prostor s průvodcem. Naposledy jsem tam byl při sčítání netopýrů, kteří ve velkém počtu využívají opuštěné důlní chodby k zimování.

S očima ještě plnýma úžasu pokračujeme dále po žluté značce, obejdeme lom až k silnici, odkud se přes pole dostaneme až do obce Mořina. Zde na rozcestí turistických tras odbočíme vlevo a pokračujeme přes obec dále po modré na Roblín. Ale ještě než budeme scházet ke Karlickému potoku, odbočíme po polní cestě vpravo a po vrstevnicové cestě dojdeme až do obce Mořinka. Odtud pak stezkami přes louky, údolím pod Skalicí do Libří a dolů do Řevnic…

Zdeněk Valeš

Výlet prosinec 2018

Amerika 1

Amerika 1

 
Amerika 2

Amerika 2

 
 
Vytvořeno 27.11.2018 16:28:11 | přečteno 1030x | matej.bartak
 
load