Dělnická beseda Havlíček v Řevnicích pořádá na podzim zájezd do Litoměřic. Uskuteční se v 21. září, autobus odjíždí z náměstí v 8 hodin. Předpokládaný návrat je ve 20 hodin. Hlásit se můžete až do 15. 9. na zábavní výbor spolku na telefonních číslech 602 951 380 nebo 732 939 848 nebo na email ladislav.bedrich@seznam.cz. Účastníci zájezdu navštíví výstavu Zahrada Čech a na zpáteční cestě zámek Ploskovice. Cena zájezdu 350 Kč
Blízké okolí Řevnic skýtá k pěším výletům a vycházkám spoustu dobrých míst. Některé z nich jsem se pokusil přiblížit v předchozích příspěvcích. Zároveň však vím, že ač se procházím po cestách i pěšinách mnoho let skoro každý den, všechny zajímavé cíle jsem ještě nevyčerpal. Mnohá pozoruhodná místa jsou běžným očím neviditelná a cestu k nim nachází jen ti, kterým přirostla k srdci. Pokud o nich někdy vyprávějí, tak jako o svých tajných místech.
Studánky byly odedávna důležitým a posvátným místem. Vyvěrala z nich na zemský povrch voda dosud skrytá v různých geologických vrstvách. Studánky se tak staly imaginárním počátkem koloběhu vody a přeneseně i počátkem života na Zemi. Naši předci si jich vážili a pečovali o ně. My, zhýčkáni vodovody a kohoutky, jsme na ně trochu zapomněli, ale v poslední době, kdy sucho se šíří naší krajinou, se opět snažíme chránit je a pečovat o ně. I v okolí Řevnic na ně narazíte. Vydejme se podívat na ty nejbližší.
Ač by se mohlo zdát, že na dnešní výlet vyrazíme letecky za oceán, není tomu tak. Nedaleko v Českém krasu se nachází světově proslulá soustava několika hlubinných lomů, jejichž názvy Malá Amerika, Mexiko, Kanada, Velká Amerika evokují náladu Divokého západu.
Za brdským hřebenem na místě, kde se zlatonosné žíly mezi křemenci derou na zemský povrch, bylo kdysi založeno městečko. Prý mnichy, podle kterých pak získalo své jméno. Vzhledem ke své poloze na Zlaté stezce, která vedla z jihu do Prahy, se za dlouhá století stalo svědkem mnoha pohrom, které přicházely společně i s lidmi po stezce. Mám na mysli Mníšek pod Brdy. Městečko možná trochu opomíjené lidmi ze severních svahů Brd, protože leží kdesi až za hřebeny. Přesto svou historií a památkami je zajímavé a z Řevnic, zkratkou přes les, je to k němu jen 6 kilometrů.
Trasa jednoho z nejoblíbenějších výletů mého táty, na které nás o víkendech brával, vedla po žluté značce z Popovic přes Kobylu, Koněpruské jeskyně, Kotýz a Kodu do Srbska. Něco málo přes 12 kilometrů jsem jako malý chlapec šlapal pravidelně několikrát do roka. Cesta se nikdy neomrzela, protože bylo vždy co objevovat. Myslím, že kdyby Koněpruské jeskyně objevili dříve než v roce 1950, i autor původní brožurky J. V. Bohuslav by sem vyrazil na výlet. A tak sedněme na druhém nástupišti na vlak směr Beroun, jímž s přestupem dojedeme až do zastávky Beroun-Popovice.
Za více jak sto let trampingu vzniklo v hloubi brdských lesů mnoho krásných osad, malých, dnes již polozapomenutých ohnišť, ukrytých srubů a památečních míst. Vydejme se tentokrát do okolních kopců prozkoumat některá z nich. Naší cestu chtě nechtě musíme zahájit (a nejspíš i zakončit) v hospodě „U Zrzavého paviána“, legendární základně prvních brdských trampů. Dnes zde mezi výletníky a cyklisty již na nenápadně oblečeného trampa z US tornou na zádech narazíme výjimečně, ale vězte, že své místo pod dřevěnými plackami v rohu mají stále rezervované.
Pod severozápadními svahy Brd, nedaleko vrchu Plešivce, v takzvaném Hostomickém úvalu, se kdysi (podle archeologů asi před 3000 let) nacházelo posvátné místo bohaté a silné říše. Původní krajina nejspíš trochu připomínala Středozemi z vyprávění J. R. R.Tolkiena. Vydejme se hledat její dochované stopy na kole po opuštěných silnicích nebo polních cestách.
Řevnice jsou často nazývány bránou do Brd. A zcela oprávněně. Nejbližší okolí patří k tomu nejkrásnějšímu a nejzajímavějšímu co brdské lesy nabízejí. A proto také z řevnického nádraží vyrážejí do kopců davy výletníků. Jen jednoho se okolním vrcholkům nedostává. A to horských výšek. V České republice se za horstva považují pohoří, jejichž vrcholky přesahují 800 m. n. m. Všechna se nacházejí po obvodu naší země. Jen jediné – Brdy – najdeme uprostřed. Ve své délce 80 km od Prahy až téměř k Nepomuku dosahují horských výšek jen ve své centrální části. Jako milovníci brdských hřebenů, vydejme se autem, vlakem či autobusem pro tentokrát kousek dále a navštivme tuto donedávna téměř neznámou krajinu Středních Brd.
Lid obývající břehy řeky Berounky ji vždy nazýval svou Vodou. Jdeme k Vodě. Naši přátelé bydlí za Vodou. Půjdeme podél Vody. Mnoha generacím se tady u Vody líbilo a stále líbí. A i naši vzdálení předci zde stavěli svá sídla. Jedno z nich, sídlo bájné kněžny a léčitelky Kazi, hradiště Kazín, z něhož však zbyly spíš již jen pověsti, je nedaleko a my se k němu podél Vody vydáme.