Dětský pěvecký sbor Chorus Angelus připravuje unikátní společný koncert s romskou kapelou Benga Show, který bude vyvrcholením spolupráce těchto dvou hudebních těles. Koncert proběhne 30. listopadu 2012 v černošickém Clubkině od 19.30hod. Program koncertu bude složen výhradně z romských písní v několikahlasé úpravě, kterou připravil známý romský hudebník a moderátor Vojtěch Lavička, houslista kapely Benga Show. Dalšími členy kapely jsou známí romští hudebníci: Vladimír „Žabák“ Demeter – zpěv, kytara; Martin Sivák – basa, kytara; Radek Sivák – perkuse, bicí a Emil Cína – kytara. Cílem tohoto spojení není jen touha představit veřejnosti unikátní hudební projekt. Motivem spolupráce s Benga Show bylo pro rodičovskou radu Chorus Angelus hlavně to, že podobná umělecká setkání v dětech přirozeně vychovávají porozumění i respekt k jiným kulturám, ale i nenásilnou formou podporují ve společnosti toleranci, pochopení a respekt k menšinám.
Tři řečníci svými proslovy zahájili ve čtvrtek 6. září za velkého zájmu veřejnosti při slavnostní vernisáži v prostorách křižovnického zámku pozoruhodnou výstavu DOBŘICHOVICE V ARCHITEKTUŘE konce 19. a první poloviny 20. století. Historik umění PhDr. Vladimír Czumalo pohovořil o významu vilové architektury a pomohl si slovy Karla Teigeho a Zdeňka Wirtha. Kurátorka výstavy Mgr. Šárka Koukalová připomenula podrobný výzkum vilové zástavby v Dobřichovicích, který Národní památkový ústav v minulém desetiletí prováděl a poděkovala všem spolupracovníkům, kteří se na výstavě podíleli. PhDr. Jaroslav Šulc - ředitel Státního okresního archivu Praha-západ krátce představil instituci, která dnes sídlí na okraji Dobřichovic (v bývalém objektu zemědělského družstva) a touto výstavou se poprvé připomíná zdejším občanům. Z fondů archivu pochází většina vystavených stavebních plánů a dokumentace včetně dosud neznámého regulačního plánu místní části Brunšov se zákresem prvních vil. Na výstavě jsou dále k vidění zajímavé fotografie (ať už současné objektivem Cyrila Adámka nebo historické) exteriérů a interiérů a popisky u všech zachycených devětačtyřiceti vil. Jejich pročítáním si návštěvník uvědomí, jakou roli hrály Dobřichovice v závěru 19. a na počátku 20. století a kolik významných osobností je s Dobřichovicemi spojeno. Autoři výstavy přislíbili, že v příštím roce vyjde kniha, která podrobným způsobem bude mapovat dobřichovickou architekturu.
Letos na jaře se začalo s kompletní rekonstrukcí starého mostu v Zadní Třebani. Nyní za účasti hejtmanky Středočeského kraje obec nový most, který spojuje obec s Řevnicemi, otevřela.
V sobotu 15. září od 13. 45 se uskuteční ve Společenském domě v Zadní Třebani již 9. ročník Medového odpoledne. Tradičně úspěšnou akci spolupořádá ZO ČSV Liteň a komorní soubor Harmonia Mozartiana Pragensis. Toto spojení předurčuje charakter odpoledne. Není určeno pouze včelařské obci, ale na své si přijdou také milovníci vážné hudby i hudební recese. Tu stejně jako v minulých letech obstará zahajovací vystoupení devíti českých kontrafagotistek a kontrafagotistů, které je unikátem i ve světovém měřítku. K Medovému odpoledni patří další zajímavost – tržiště intelektu. Zde u improvizovaných stánků nabízí své produkty a debatují s návštěvníky zajímavé osobnosti. Mezi nejznámější se letos zřejmě zařadí populární botanik Václav Větvička, který se zde představí v roli úspěšného knižního autora. Nebude ale chybět ani včelař a starosta Svatého Jana pod Skalou pan Ševčík, či průvodce Muzea Svatopluka Čecha a Jarmily Novotné z Litně pan Poláček. Zájemci se budou moci seznámit s hvězdářským dalekohledem a při pěkném počasí se s odborným výkladem podívat na sluneční skvrny. Opět bude přítomen vykladač numerologie a karet, cestovatel, básník, specialista na heraldiku aj.
V sobotu 14. července se návštěvníci vernisáže v klášteře na Skalce ocitli v kouzelném světě tropických ostrovů. Umožnili jim to fotografové a filmaři Petra Doležalová a Libor Špaček, kteří zde až do 5. srpna představují další etapu svého projektu Útěk do přírody (Escape to Nature).
Osmé SLAVNOSTI TRUBAČŮ se budou konat v sobotu 21. července na návsi v Hlásné Třebani u Berouna. Vrcholem oslav pořádaných na počest dávných obyvatel obce, kteří vykonávali na hradě Karlštejně strážní službu a ohlašovali troubením blížící se nebezpečí, bude vystoupení první dámy české country hudby Věry MARTINOVÉ.
Výtopna Zdice, muzeum železniční a silniční historické techniky, se letos otvírá pro návštěvníky již tradičně prvním dubnovým víkendem, připadajícím letos na 7. a 8. dubna 2012, a tak se probouzí již do své sedmé sezóny. Není tomu tak dávno, kdy se, u příležitosti oslav 130. let od zahájení provozu na trati Zdice – Protivín, otevřely poprvé dveře veřejnosti. Stalo se tak 16. května roku 2005. Od této doby navštívila muzeum pěkná řádka návštěvníků nejen z České republiky, ale téměř z celé Evropy. Dokonce do muzea zavítala i rodinka z Kanady. To asi byla nejvzdálenější návštěva během uplynulého šestiletého provozu.