Vyhledávání

RUCH Řevnice

RUCH Řevnice
Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Včelaři - o naší činnosti

Naše organizace vznikla jako spolek včelařů Řevnice v roce 1937. V šedesátých letech se všechny spolky včelařů staly základními organizacemi Českého svazu včelařů (ZO ČSV).

Naše ZO sdružuje včelaře mající svoje včelstva převážně na katastru našeho města. V současné době má 11 členů, kteří se starají o přibližně 65 včelstev. Pro zajímavost uvádíme, že mezi roky 1964-1972 byl v Řevnicích čtyřnásobný počet členů i včelstev. Zajišťuje pro své členy vhodné podmínky pro úspěšný chov včelstev dodávkami léčiv při povinné léčbě proti roztoči Varroa destruktor a též jejich případnou aplikaci. Pořádá přednášky pro podporu teoretického i praktického vzdělávání, spojené s ukázkami jednotlivých činností při chovu včel, s možností radit se se zkušenými včelaři, které mohou popřípadě požádat o pomoc. Dále je možné navštěvovat přednášky a kursy pořádané okolními včelařskými organizacemi, se kterými udržujeme přátelské vztahy. ZO též zajišťuje případné státní dotace na včelstva a organizaci zimního vyšetření včelstev a další činnosti. Během roku máme vždy minimálně dvě schůze. Většinou v březnu výroční a v září členskou.

Velice rádi přivítáme mezi sebou případné zájemce o tento ušlechtilý koníček, jakým chov včel bezpochyby je. Je to velmi zajímavá činnost a pro naši přírodu nedocenitelná pomoc v podobě opylení všech hmyzosnubných rostlin, čili minimálně 85% všech rostlin v naší flóře. Pro samotného včelaře to mimo jiné znamená získání kvalitního, zdravého, ničím neporušeného medu a dalších včelích produktů, jako je pyl, propolis, vosk nebo mateří kašička. Dnes se u nás nechovají žádná útočná včelstva, ale včelstva mírná, takže případný panický strach z bodnutí není na místě.

Zájemci o včelařskou problematiku či přímo včelaření se mohou obrátit na pány Václava Vitouše, Nezabudická 141 a Miroslava Cvancigera, Nerudova 248, kteří jsou jednatelem a předsedou naší ZO ČSV.

Václav Vitouš

Vytvořeno 20.2.2013 22:37:28 | přečteno 656x | ernest
 
load