Vyhledávání

RUCH Řevnice

RUCH Řevnice
Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Dejme šanci přírodě ≈ Jezírko místo bazénu

S jarem nastává čas pro péči o naše zahrady. V současné době doznávají naše zahrady výrazných změn, které souvisí s novými trendy bydlení. Zahrada má být místem odpočinku pro celou rodinu, prostorem, ve kterém můžeme aktivně odpočívat. Měla by spojovat estetické i funkční prvky tak, jak tomu je i v interiéru domu. Co jsou tyto prvky? Funkčnost, estetika, nenáročná údržba i provoz, kvalita. Je možné tyto atributy naplnit i na zahradě? Odpověď zní ano. Je však třeba se zamyslet nad zahradou jako celkem. Součástí zahrad nejsou jen prostory určené k pěstování užitkových nebo okrasných rostlin, ale i odpočinkové zóny, mezi které nepochybně patří zahradní bazény.

A co místo bazénu zvolit koupací jezírko?

Ideálním řešením oproti klasickým bazénům mohou být koupací biotopy, které představují nejen esteticky dokonalý prvek zahrady, ale také funkční řešení koupacího prostoru. Tyto koupací biotopy pracují na principu podobném kořenovým čistírnám vod. Podstatou jejich fungování jsou dvě vodní plochy, z nichž jedna je určena ke koupání a druhá k čištění vody mokřadními rostlinami.

Že nechcete zelenou vodu – pokud dodržíte rady odborníků, zelená voda vám nehrozí.

Vzhledem k nutnosti biologické rovnováhy v jezírku se nedoporučuje stavět jezírko svépomocí, protože i malá odchylka se může projevit na funkci jezírka a škody takto způsobené lze je velmi těžko odstranit. Výhodou jezírka realizovaného odborníkem je tedy zaručená funkčnost a servis, který firmy poskytují.

Co představa, že se budete koupat ve vodě bez chemie? To zní lákavě, zvláště pro naše děti.

Množství a druh používané chemie pak přímo významně působí na zdraví uživatelů, ale má také značný vliv na životní prostředí. Mnoho výzkumů se zabývá účinky chemie obsažené v bazénech. Předmětem výzkumů je najít tyto rizika. Bazénová voda je plná vedlejších produktů dezinfekce, která má účinky na lidské zdraví, včetně astmatu a rakoviny močového měchýře“ (Richardson et al., 2010).

 Ekonomické úspory

Náklady lze rozdělit na dvě položky a to na náklady na pořízení a náklady na provoz. Většina odborníků uvádí, že koupací jezírka z tohoto srovnání vychází lépe. Výrazně nižší provozní i pořizovací náklady jsou nejdůležitější výhodou koupacích jezírek oproti klasickým bazénům. Provoz jezírek vítězí, i když je jezírko doplněno čerpadlem nebo recirkulační úpravou. Spotřeba energie bude nižší než u klasických bazénů.

V sousedních zemích jako je Rakousko a Německo jsou jezírka více rozšířená než v ČR.  Podle Sedláka (2008) v sousedním Německu byl rozvoj koupacích jezírek ovlivněn zvyšováním cen energií.

 Závěrem bych ráda zmínila průzkum, z kterého vyplynulo, že v ČR je třeba věnovat jezírkům více pozornosti. Průzkum ukázal, že obecné povědomí o existenci přírodních koupacích jezírek není příliš velké. Jezírka nám dávají možnost návratu k přírodě s plným zachováním funkčnosti a zároveň splňují požadavky moderní architektury a také zvyšují hodnotu zahrady, je na ně možné pohlížet jako na vzácnou část přírodního bohatství.

Jitka Stříteská

Vytvořeno 23.3.2013 11:03:18 | přečteno 699x | ernest
 
load