Je doba prázdnin a dovolených, pro mnohé z nás čas zaslouženého odpočinku. S psychoterapeutkou, speciální pedagožkou, arteterapeutkou Karin Řehákovou jsme o tomto náročném období pohovořili tak trochu z jiné stránky... Dovolená - společný partnerský či celorodinný pobyt v jiném prostředí, na který se celý rok těšíme.
I přes pozitivní očekávání je společná dovolená spouštěčem hádek a konfliktů. Souvisí to i se zvýšenou mírou stresu, přítomného v rámci nezvyklých činností jako je: balení, zajišťování ubytování, náročné cestování a mnoho dalších faktorů. Naše odolnost vůči stresu se velice liší. To, co může být pro jednoho stimulující výzvou, pro druhého může znamenat nepříjemné napětí, které každý snášíme jinak.
Pokud má dovolená přinést očekávaný výsledek-pohodu, radost a společné sdílení krásných a nevšedních zážitků, je třeba se na krizové situace dobře připravit.
Jedna z typických otázek ve chvíli výjezdu mimo domov je: „máme všechno?“
Ideální je rozdělení úkolů mezi partnery- jinými slovy rozdělení kompetencí a s nimi i podílu odpovědnosti za jednotlivé úkony.
Např., „ty balíš“ „já plánuji trasu a zajišťuji ubytování....“ Odpadají alespoň ty hádky, kdo může za to, že je propadlý pas, chybí náplasti a ibalgin a v hotelu není bazén.
Pokud v partnerství řešíme vztahové či pracovní problémy, domluvme si signál o zastavení hrozícího konfliktu, abychom se nehádali před dětmi. Pracovní činnosti (pokud jen trochu lze) nechte doma - jinak dovolená ztrácí smysl. Málokdo si může dovolit tři týdny v kuse, které jsou podle psychologů potřebné pro skutečný odpočinek. Na dovolené si dovolme vše, co nám neumožňují všední podmínky - dlouhý a vydatný spánek, večery s dobrým vínem a dlouhou zábavou, pěstování vztahu a intimity s partnerem a čas strávený s dětmi, které nám tak rychle rostou.
Helena Pelikánová