Vyhledávání

RUCH Řevnice

RUCH Řevnice
Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Dětský klub Chrpa z Dobřichovic informuje

Ohlédnutí za prosincem 2014 Náš prosincový čas venku nebyl žádným půstem, ale obvyklým hodokvasem pro všechny smysly. Hned na svém počátku nám prosinec přinesl první sníh. Radovali jsme se, koulovali, klouzali se z kopce ve školkové zahradě, chytali na jazyk padající sněhové vločky a pod lupou pozorovali stébla trávy a pupeny stromů uzamčené v ledu. Ranním kroužkem zazněly básničky o zimě, mrazu a sněhu.

V prvním, mikulášském týdnu jsme zpívali mikulášské písničky, poslechli si příběh svatého Mikuláše a vybarvili jeho obrázek, četli čertovské pohádky, vyrobili si vlastního čerta a sbírali odvahu čelit tomu skutečnému, až onen osudný večer přijde k nám domů.

I když zima odešla stejně rychle jako přišla, oteplilo se a sníh roztál, stejně každý den zapalujeme oheň a venku se více hýbeme, běháme opičí dráhy a hrajeme nejrůznější podoby honěné, abychom se zahřáli. Pro jiné, klidnější a soustředěnější hraní jsme objevili nový materiál – jehličí. Stejně jako loni jsme uložili ke spánku symbolického ježka, kterého děti společně vyrobily, a z borovicových šišek namočených do sádla rozpuštěného se semínky jsme vyrobili krmítka pro ptáky, kteří nám po většinu roku venku zpívají nad hlavami. Za pár dnů byly všechny vyjedené.

V předzvěsti blížících se vánočních svátků jsme malovali sklíčka coby nejrůznější ozdoby k zavěšení, zpívali koledy a v Dětské ilustrované bibli četli příběhy o zjevení anděla a narození Ježíše.

Především ale byl pro nás prosinec časem adventu, vnitřního světla a tmy. U sezónního okénka jsme jednu po druhé zapalovali adventní svíčky a tma byla nedílnou součástí našich prosincových školkových dnů. V nejkratších dnech roku se pozdě rozednívá a brzy stmívá a tak některé děti přicházely do školky v blednoucí tmě studených rán a odcházely v hluboké tmě brzkých večerů. Pomohlo nám to, abychom si uvědomili, jak je pro nás tma důležitá. Když totiž hned při prvních známkách smrákání otáčíme vypínačem a neustále se obklopujeme umělým světlem, ztrácíme schopnost tmu vnímat, přizpůsobit jí oči a vycítit v ní směr, kterým se chceme vydat. V bezpečí školkové zahrady, spoře osvětlené jen pouliční lampou, jsme pracovali se strachem, který v nás tma tím, že z velké části vyřazuje zrak coby jeden z klíčových smyslů, kterými vnímáme svět, vyvolává. Strach ze tmy se zmenšuje, když zůstaneme venku a zažijeme stmívání. Uvědomili jsme si, jak je to jiné, než když z jasného umělého světla přejdeme do něčeho, co nám připadá jako absolutní tma. Vyzkoušeli jsme, že když prožijeme postupný a přirozený přechod ze světla do tmy, vidíme jemnost stínů v potemnělých zákoutích zahrady, nejrůznější odstíny šedé a černé, a jak odlišně svět vypadá ve tmě než za denního světla. Když bylo jasno a zahradu zalilo měsíční světlo, stala se magickou. Zjistili jsme, že vidíme, ale bez běžného barevného spektra a i to dává světu nový, dosud nepoznaný aspekt…

Většina zemí na světě, kde jsou zimní měsíce tmavé, slaví v nějaké podobě svátky světla. I pro nás tmavý prosinec vyvrcholil starým zimním mystériem – slavností spirály. Adventní spirálu jsme na zem pod stromem ve školkové zahradě vyskládali z chvojí, každý jsme si vyrobili svíčku z plástve včelího vosku (a naučili se tak být i ve tmě soběstační) a došli si ji zapálit od svíčky hořící ve středu spirály. Stejně jako světlo martinské lucerničky, bude i toto světlo naším vnitřním světlem v tmavém zimním čase.

Ve volných chvílích jsme připravovali tyče k novému týpí, které jsme o druhém prosincovém víkendu za pomoci téměř všech školkových tatínků postavili. Je krásné, prostorné a posvátné a všem, kteří se podíleli na tom, aby v něm děti mohly trávit svůj školkový čas, patří naše obrovské díky!

Všechny zájemce o činnost našeho klubu a o program, který pro děti i pro rodiče připravujeme, bychom rádi pozvali na Večer otevřeného týpí ve čtvrtek 5. února 2015 v 18:30 hodin v zahradě klubu.

DK CHRPA

Vytvořeno 15.1.2015 18:07:25 | přečteno 607x | ernest
 
load