Vyhledávání

RUCH Řevnice

RUCH Řevnice
Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Reakce na článek pana Derca „Jsou Řevnice opravdu díra u Dobřichovic?“

Po několikerém přečtení tohoto literárního díla mi konečně došla jeho pointa.

Panu Dercovi jde zřejmě o to, probudit v občanech dobrou náladu, a protože sám chodí na veřejná zasedání zastupitelstva evidentně rád, zve i ostatní.

Navštěvuji veřejná zasedání velice často, a to již cca 6 let. Samotná jednání zastupitelstva vzhledem ke své podstatě nijak zábavná nejsou.

Spíše bych je označil někdy za činorodá, někdy jako konfrontační. Ovšem pouze do chvíle, než vystoupí se svými diskusními příspěvky pan Derco. Potom je skutečně o hodnotnou zábavu postaráno, a proto i já se připojuji a zvu vás – přijďte se podívat, stojí to za to!

Je škoda času komentovat nebo podávat jakékoliv rozklady jednotlivých odstavců zmíněného článku, ale u zmínky o autobusové zastávce si to nemohu odpustit. Ta totiž jistě také patří do řady „úspěchů“ minulého vedení města.

Na místě dnešní zastávky stála původně čerpací stanice Benziny. Po jejím zrušení byla na uvolněném místě zřízena autobusová zastávka, která jako z nouze cnost využívala původního zastřešení. To díky svým mohutným plošným rozměrům bylo sice jakž takž schopno ochránit čekající proti dešti, ale proti větru už vůbec ne.

Minulé vedení města, zřejmě aby se blýsklo před spoluobčany svojí péčí o jejich blaho (těsně před volbami) a předvedlo své estetické cítění, nechalo zrušit původní zastřešení (což bylo jen dobře).

Ovšem naprosto stupidní byl nápad kopírovat původní styl zastřešení (tvaru rozevřených motýlích křídel). Takto otevřený prostor nikoho před nepohodou neochrání.  Navíc si nějak nevšimli, že autobusy nemají jen jedny dveře. Předními většinou cestující nastupují, aby si zakoupili u řidiče jízdenku, a vystupující používají další dveře autobusu.

Jaké překvapení, když po slavnostním uvedení do provozu vystupující „padali na ústa“, protože nástupní ostrůvek ani ke středním dveřím jaksi nedosahoval.

Je pravda, že po kritice tohoto stavu došlo k nápravě – sláva!

Možná stačilo jenom se dopředu porozhlédnout po okolí a to nepříliš daleko. Stačilo v sousedních Letech, Dobřichovicích, Černošcích …, a pak se i zamyslet, proč že ty zastávky, i když mají různá estetická i materiálová provedení, mají i další charakteristický znak - ze tří stran ohraničený prostor. Jak prosté!

Asi se budete divit, proč píši následující, zdánlivě nesouvisející odstavec, ale jeho závěr vám svou souvislost odhalí sám.

Za první republiky byl v našem městě tzv. Okrašlovací spolek. Staral se např. o vycházkové lesní cesty, o parky, prostor náměstí, na Stránce, ale také o lesní divadlo, o velkou plovárnu, pořádal různé kulturní i zábavní akce atd. Svoji činnost financoval z darů svých členů, movitějších spoluobčanů i jiných spolků. Členy byli např. pražští milionáři, kteří zde měli svá sídla - pánové Čekan, Vaněk, Kukula a z dalších movitějších občanů např. pánové Materna, Gruzl ….

Pan Derco je prý velmi dobře prosperující podnikatel, a protože ho tak považuji za materiálně movitějšího a velice agilního člověka, mám pro něho návrh dobrého uplatnění v případě, že by chtěl být našemu městu prospěšnější, než jen pořádáním zábavných vystoupení na zastupitelstvu.

Mohl by se stát předsedou a mecenášem místního okrašlovacího spolku.

Držím Vám palce.

Ing. Jaroslav Hrubý

Vytvořeno 15.2.2015 18:00:08 | přečteno 565x | ernest
 
load