Vyhledávání

RUCH Řevnice

RUCH Řevnice
Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Významné řevnické osobnosti

Jiří Robert Pick (4. 5. 1925 – 17. 3. 1983) spisovatel, textař a dramatik Náhodou se mi dostala do rukou knížečka tohoto spisovatele, která má název KLADYÁTOR a byla vydána v roce 1958 v nakladatelství Mladá Fronta. Na záložce této knihy jsem mohl číst: „ Narodil jsem se v květnu 1925. Kromě krátkých cest do Řevnic, do Ústí, na Krym a do Hradce Králové, pobytů na letním bytě a v koncentračním táboře, jsem žil v Praze.“

Toto sdělení mě pochopitelně zaujalo. Bohužel jsem další vztah autora k našemu městu nezjistil. Znám ale knížku MONOLÉČKY tohoto spisovatele z roku 1961. Tato druhá knížka je satirická, s aforizmy a epigramy, které opatrně kritizují dobu. Asi proto se po roce 1969 autor stal zakázaným spisovatelem. Jeho rýmy a citáty mají i dnes platnost. Pro pobavení zde některé uvádím:

- moje matka vždycky na to dbala, abych nedělal nic halabala. Raději dělej špatně, říkala mi, ale nedělej nic nikdy halabala. Nyní z halabaly takový strach mám, že už radši vůbec nedělám.

- podivný měl osud. Řekli mu: jdi do sebe. Tak šel. A nevrátil se dosud.

- píšu si s Rusem, Číňankou a Švédem. Nedomluvím se jen se sousedem.

- pracovník jsem průměrný. A charakter? Úměrný.

- pomsta je sladká. Netloustne se po ní.

- taková je hezká, až se člověk táže, čím ho strhla dneska – zdali hloubkou myšlení nebo dekoltáže?

- tvrdím: za všechno může druhý a třetí pád: bez nich by žena se nemohla vzdát muži i muže.

Po studiích, která autor ukončil v roce 1954, se stal redaktorem Lidových novin, a později spisovatelem z povolání. V roce 1961 se stal druhým manželem spisovatelky Ivy Hercíkové.

 Jindřich König

Redakce uvítá podrobnější informace o vztahu Jiřího Roberta Picka k našemu městu.

Vytvořeno 16.2.2015 18:42:39 | přečteno 322x | ernest
 
load