Vyhledávání

RUCH Řevnice

RUCH Řevnice
Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Úvodní slovo

Desátého března zavlaje jako loni na radnici v Řevnicích tibetská vlajka. Vlajky se vyvěšují z oken ve druhém patře, kde jsou dnes školní třídy. Pro čtvrťáky je to vítané zpestření, protože se při instalaci balancuje na okenním rámu a k defenestraci (oblíbenému českému zvyku jak řešit politické rozpory) zbývá jen krůček. Pro mě je symbolické, že radnice má místo pro vyvěšování vlajek před oknem těch, kteří starost o Řevnice v budoucnu převezmou.

Vyvěšovat tibetskou vlajku není dnes v Čechách hrdinství. Před rokem osmdesát devět by to projev statečnosti byl, ale tradice vyvěšování vlajky vznikla až o pár let později.  Za poukázání na porušování lidských práv v Tibetu nás nepostihne žádná represe, nemusíme se bát vězení či toho, že si státní policie vezme za rukojmí naše příbuzné či přátele či vymyslí jinou krutost.

Připojením se k aktu solidarity nepomůžeme mrtvým, nevnukneme život zaniklým klášterům. Těžko přesvědčíme Čínu o lidských právech a hodnotě svobody. Zasněžená hora na vlajce, na jejímž vrcholu září slunce, možná znamená více pro nás samotné a pro naši svobodu než pro svobodu Tibetu.

Svoboda je do velké míry starostí o svobodu těch Druhých. Schopnost upozadit sám sebe a umožnit tak svobodu jiným. Potřeba spravedlnosti v první řadě pro Druhé, ne pro sebe.  Předpokladem toho všeho je úcta k Druhému. Ať je ten Druhý v mých očích jakýkoliv a třeba se chová i vůči mně nepřátelsky, nemydlím mu schody. Tohle bych se chtěl naučit, a proto jsem na radě hlasoval pro vyvěšení vlajky.

Snad na to myslel Václav Havel, když mluvil o lásce a když pozval počátkem roku 1990 čtrnáctého dalajlamu na návštěvu do Československa. Tehdy to byl statečný čin. Pozvat dalajlamu na oficiální návštěvu si žádný politik tváří tvář ekonomicky mocné Číně netroufal. Vzniklo tak jedno velké přátelství.

S úctou Ondřej Skripnik

Vytvořeno 1.3.2015 17:33:31 | přečteno 255x | ernest
 
load