Vyhledávání

RUCH Řevnice

RUCH Řevnice
Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Biopotraviny jsou prostě nejlepší

Podle různých proroctví a předpovědí se celý svět začíná měnit. Nacházíme se v období, které by mělo připraveným a otevřeným lidem otevírat cesty tak trochu jiným směrem. Vše souvisí se vším, řekl dávno přede mnou někdo moudrý.....jednou z těchto nabídek proměny je i způsob našeho stravování (tedy uvědomění si, že jsme to, co jíme). Řevničanka Monika Kopecká  na toto přišla již dávno, proto ve své Bio prodejně nabízí spoustu potravin, pochoutek, ale třeba i čistících či hygienických prostředků, které s myšlenkou - vydejme se jinou cestou - souzní.

Jak vlastně vznikl nápad otevřít právě v Řevnicích Bio prodejnu?

Bylo to před pěti lety, ráz na ráz. Začalo to dovozem bio zeleniny pro kamarády a známé a během několika týdnů se z toho vyklubala bio prodejna. Od nápadu k otevření uběhly asi jen dva měsíce.

 

A vy žijete doma pouze z  Bio? Jak to vlastně přijímá rodina, co máte třeba k nedělnímu obědu?

Na tohle se mě ptá hodně lidí :) Ano, opravdu doma používáme z 90% biopotraviny. Jsou prostě nejlepší - to dokazuje přístup konvenčních obchodů, které své zboží nazývají "skoro bio". Ale bio buď je, nebo není. Na to jsou jasná pravidla. A co jíme? Normální věci - luštěniny, obiloviny, zeleninu, občas bio maso. Používám základní suroviny, s nimi se dá vykouzlit bezpočet skvělých jídel.

 

Ty jsi také patronkou akce zdravé svačiny do škol, že?

Pod hlavičkou občanské iniciativy Skutečně zdravá škola jsem nabídla svůj projekt na semináře pro děti základních škol - naučit je připravit si dobrou a zdravou svačinu. S kamarádkou jsme jezdily po okolních školách, později jsem pokračovala sama. I tady v Řevnicích.

A protože tu bydlíme a dcera zde chodí do školy a do jídelny, měla jsem zájem nabídnout své znalosti ještě víc. Oslovila jsem školu, zda by stála o semináře pro školní jídelnu na téma "Zdravé vaření". A klaplo to okamžitě. Vedení a samotné paní kuchařky projevily opravdový zájem, už máme za sebou první seminář. Některá jídla budou zařazena na jídelníček, tak by čtenáři mohli své děti povzbudit v jejich konzumaci :)

Vážím si toho, že se paní kuchařky chtějí stále zlepšovat, kurz absolvovaly ve svém volnu. A díky podpoře firmy Country Life z Nenačovic jsme získali biosuroviny na vaření zdarma.

 

V Tvém obchůdku se ale "jen" neprodávají potraviny a káva, ale je i místem mnoha dalších aktivit, můžeš nám o nich povědět? 

Tak, tak.  Pořádám zde kurzy vaření, obchod je konzultační a poradní místo :) Místo setkávání s přáteli a také místo, kde můžete pomoci Mayským komunitám v Guatemale. Dnes už stálá prodejní výstava výrobků guatemalských žen, které sem vozí Irena DeLave se svým projektem Love for Guatemala, vzbudila velký zájem místních, a tak se tu zabydlela natrvalo.

 

Jedním z posledních projektů, které širokému okolí nabízíš, je i možnost tzv. živého stravování, které je v nynější době doslova celosvětovým hnutím...

Pravidelné obědy u nás nejsou úplně nejnovější informace, ale stále se vylepšují. V úterý a ve čtvrtek (zatím) podáváme výživově komplexní polévky a středa je věnována právě fenoménu, který zmiňuješ: raw food, neboli živé stravě. To je takovému jídlu, při jehož přípravě nedošlo k zahřátí nad 42 stupňů. Recepty si vymýšlím sama a strašně mě to baví! Je to velká výzva, které miluju. Přijďte ochutnat.22

Helena Pelikánová

Vytvořeno 22.2.2015 13:17:44 | přečteno 707x | ernest
 
load