Vyhledávání

RUCH Řevnice

RUCH Řevnice
Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Staročeské máje vyvrcholí v Karlštejně

Lety u Prahy a Karlštejn. V těchto dvou obcích na břehu řeky Berounky ještě mohou diváci strávit odpoledne ve společnosti folklorních souborů z celé republiky. Právě tady poslední květnový víkend vyvrcholí letošní, už šestnáctý ročník festivalu Staročeské máje.

V sedmi obcích a městech kolem dolního toku řeky Berounky a pod brdskými Hřebeny už se během května »zastavil« poberounský folklorní festival Staročeské máje. Největší středočeská přehlídka folkloru, na kterou letos dorazí v součtu přes pět desítek souborů z celé republiky, se ještě bude konat 30. 5. v Letech u Prahy a 31. 5. na náměstí pod hradem Karlštejnem.

Stylový jarmark na návsi v Letech začne již v deset hodin dopoledne. Po krátké bohoslužbě u kapličky představí od 12.30 svoji bublinovou show Matěj Kodeš. Jihočeská kapela Netolička v půl druhé vyvede průvod přítomných z návsi kolem knihovny, kde vyzvedne děti z rodinného centra Leťánek, kolem hasičárny, kde se připojí hasiči, a kolem mateřské školy. Všichni společně se vrátí na náves, kde bude ve dvě hodiny odpoledne předáním práva k pořádání májů zahájen hlavní program. Kromě dětí z letovské i dobřichovické mateřinky, Leťánku a školinky Nona se představí soubory Notičky, Klíček, Rokytka i oblíbené kapely Brass Band, EKG-M band, Třehusk a Harry Band.

U řeky bude navíc pro připomenutí 70. výročí skončení II. světové války rozložen vojenský tábor s vojenskou technikou, který zájemci mohou navštívit v průběhu celé soboty.

 V Karlštejně program v neděli 31. 5. začne ve 13.30 vystoupením dudácké muziky z Domažlic. Poté, co na zdejší náměstí dorazí průvod krojovaných účastníků, předá starosta Petr Rampas právo k pořádání festivalu a zahrají i zatancují soubory Rosénka, Hrozénka, Treperendy, Ladův národopisný soubor z Hrusic, Violka, Mateník a Třehusk. Svým uměním se pochlubí také děti z místní mateřské školy a ze zájmového sdružení Domeček. Symbolickou tečku za karlštejnskou slavností i za letošním ročníkem poberounského folklorního festivalu obstará v 18.00 kácení nazdobené májky.

Miloslav FRÝDL

Vytvořeno 28.5.2015 15:50:33 | přečteno 265x | ernest
 
load