Vyhledávání

RUCH Řevnice

RUCH Řevnice
Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Ohlédnutí za letošním létem

Naše léto bylo létem, jak má být. Horké a vyprahlé, vonělo kvetoucí trávou a chutnalo po jahodách a borůvkách ze stráně nad lesním paloučkem, kam jsme celý rok chodili a pozorovali les, jak se převléká do různých hávů v koloběhu ročních dob.

Hodně času jsme strávili na kolenou, protože jen tak jsme mohli spatřit věci, které bychom z výšky neviděli. Mravence v mraveništi, jak se bez ustání hemží a břemena, která si troufnou nést. Některá byla tak velká, jako kdybychom my nesli kmen velikého stromu. Překvapilo nás, kolik druhů mravenců je možné v lese a na loukách potkat a některé z nich jsme se naučili poznávat. Sledovali jsme střevlíka, jak se prodírá trávou. Viděli jsme sojku, jak ulovila vrabce a to nám pomohlo pochopit, že příroda je tvrdá, nesmlouvavá ale spravedlivá. A že v ní často vítězí silnější nad slabými.

Do vysychající řeky jsme ponořili ruce a rozvlnili tím stromy, mraky i sebe samotné, kteří jsme se na její nehybně lesklé hladině odráželi. A věříme, že ty odrazy se nám otiskly na duši a že si je tak už napořád poneseme s sebou.

Oslavu Mezinárodního dne bláta prožily děti z dětského klubu Chrpa po svém

Oslavili jsme dva velké svátky. Při svátku svatojánském jsme prošli pohádkovou cestou  a potkali  na ní víly a skřítky, kteří se starají o živly v přírodě. Pomohli jsme jim v jejich práci a oni nás za to obdarovali. Dary jsme pak složili na přírodním oltáři jako poctu lesu za to, že nás celý rok přijímal s náručí plnou dobrodružství.

Na oslavu Mezinárodního dne bláta jsme pozvali rodiče, mladší sourozence a Ivana Větvičku, autora knihy mýtu stvoření ´Na počátku bylo bahno´. Vyrazili jsme k lesnímu blátovišti, kde jsme přečetli Ivanův mýtus sepsaný trnovým písmem a pak už jsme dění přenechali dětské fantazii. A stálo to za to. Z bláta se vařilo, modelovalo, blátem se malovalo – po kamenech, po stromech, po kůži…a když byl i počáteční ostych překonán, tak se v blátě i pořádně válelo.

Školkové dny se pak zvolna přelily v dny táborové. Během pěti dnů strávených společně na statku na Mořince jsme si osvojili dovednosti, bez kterých by lidé v pravěku nedokázali přežít. Postavili jsme si přístřešky v lese, vystopovali a ulovili stádo bizonů, zaopatřili si oheň a nezapomněli jsme ani na hru, divadlo a poměřování sil a šikovnosti. Poslední noc jsme se postavili tváří tvář vlastnímu strachu a pochopili jsme, že strach je emocí, která sama o sobě nic nepřináší a že jako s takovou s ní můžeme pracovat.

A pak jsme beze strachu vykročili dál do horkých letních dnů.

Všechny zájemce o činnost našeho klubu a o program, který pro děti a pro rodiče připravujeme, zveme na Večer otevřeného týpí, ve čtvrtek  1.října 2015 v 18 hodin ve školkové zahradě. Těšíme se na vás!

Za DK CHRPA Barbora Scheinherrová, Radka Charapovová a Petr Chrpa

Vytvořeno 15.9.2015 20:43:11 | přečteno 242x | ernest
 
load