Vyhledávání

RUCH Řevnice

RUCH Řevnice
Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Soutěž byla inspirativní, nyní bude vybrán ateliér, který připraví projekt

V polovině března se v Modrém domečku uskutečnilo setkání majitelů domů na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad a živnostníků, kteří zde podnikají, s architektonickými týmy, které se zúčastnily soutěže o Cenu Petra Parléře. Na otázky odpovídají starosta Tomáš Smrčka a místostarosta Ondřej Skripnik.

Proč rada města setkání iniciovala?

Soutěž o Cenu Petra Parléře ukázala možná architektonická řešení  těch  nejpalčivějších problémů na našem náměstí, jako jsou rychle projíždějící auta v kolizi s chodci, neopravené chodníky, vyšlapané cestičky v trávníku, velké asfaltové plochy mnohdy za hranicí životnosti a  bez jasně vymezených pravidel užívání, nebo parkovací systém, který nepřináší užitek ani podnikatelům, ani bydlícím. Máme třicet dva studií, které jsme pořídili za velmi výhodných podmínek (v průměru 10 tis. Kč za jeden návrh). V další fázi je ale třeba vybrat jeden architektonický ateliér, který ve spolupráci  se samosprávou a občany připraví projekt, podle kterého se náměstí bude postupně proměňovat v reprezentativní, bezpečný, účelný  a kvalitní veřejný prostor. Považovali jsme za důležité, aby názory a potřeby lidí, kteří na náměstí žijí a podnikají, v debatě o budoucí podobě náměstí zazněly jako první.

Kteří z architektů se debaty zúčastnili?

Pozvali jsme všechny tři oceněné týmy a ještě jeden, který  postoupil  do posledního kola a ve své studii nabídl zajímavá řešení. Přijeli zástupci všech čtyř. Stáli jsme také o účast členů dopravní a stavební komise, jejich odborný pohled nás velmi zajímá.

Výběr ateliéru a finální podoba náměstí tedy ještě není hotová věc?

V tento okamžik není. Soutěž měla své zadání a pravidla. Byla velmi inspirativní a přivedla do Řevnic kvalitní architektonické týmy. Rada města nyní vybere jeden ateliér, který připraví projekt pro územní rozhodnutí. Při projektování budou důležité podněty občanů, z nichž některé už zazněly na prvním setkání. Neméně důležitá bude také diskuze mezi zastupiteli a odbornými komisemi.

Účastníci setkání v Modrém domečku mohli nahlížet do publikace, která představila jednotlivé architektonické návrhy. Kolik stála a kde ji lze koupit?

Pro seriózní debatu o podobě náměstí a jednotlivých architektonických řešeních je dobré mít studie po ruce, vracet se k nim, přemýšlet o nich. Vybrali jsme proto deset nejzajímavějších návrhů a vytiskli je ve formátu A3. Publikace, která vyšla i díky nasazení a finanční podpoře Řevnické desky, snese nejvyšší měřítka. Město zaplatilo za tisk 12 tisíc Kč. Publikaci je možné si vypůjčit nebo prohlédnout na městském úřadě,  je k dispozici  i v Modrém domečku, v knihkupectví, v kulturním středisku a knihovně.

brožura.jpg, obrázek se otevře v novém okně

Při debatě zazněla od některých účastníků  také myšlenka nechat náměstí tak, jak je, a posunout je do podoby parku.

Radnice se velmi citlivě věnuje úpravě veřejných  zelených  ploch.  Podařená rekonstrukce krásného  centrálního parku v Havlíčkových sadech je toho dokladem. Ale každé místo ve  městě by mělo mít svou funkci, aby byly věci vyvážené. Náměstí, to jsou plochy pro obchod, služby, setkání a pobyt občanů, kteří za tím účelem místo vyhledávají. Hovoříme-li o parku pro odpočinek, oddech a relaxaci, pak jde o jiný prostor a udržujme jej jako místo plné zeleně a těchto funkcí.

Kolik bude obnova náměstí Krále Jiřího z Poděbrad stát?

Architekti odhadli přibližné náklady kolem 23 miliónů Kč. To je samozřejmě vysoká částka a v rozpočtu bychom takové prostředky těžko hledali. Ale je možné nakreslit takový projekt, který má šanci na realizaci a pak jej postupně uskutečnit s pomocí několika dotačních titulů. Jsme na začátku několikaletého dotačního období, které potrvá do roku 2020 a město by nemělo promarnit příležitost zlepšit veřejný prostor po mnoho let zakonzervovaný, protože se nemusí opakovat.

Lucie Kirova

   
Vytvořeno 28.3.2016 19:27:54 | přečteno 275x | ernest
 
load