Vyhledávání

RUCH Řevnice

RUCH Řevnice
Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Na radnici zavlála tibetská vlajka

Při příležitosti výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci roku 1959 dnes poprvé zavlála na budově řevnické radnice vlajka Tibetu.  Kampaň "Vlajka pro Tibet" vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Číně. Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996.

V roce 1950 obsadila území Tibetu armáda Čínské lidové republiky. V roce 1959 uprchl dalajlama do Indie, po jeho odchodu ze země vypuklo v Tibetu povstání proti několik let trvajícím represím a čínské politice znevýhodňující Tibeťany v jejich vlastní zemi. Při povstání zemřelo přibližně 80 tisíc Tibeťanů. Za poslední tři roky si sebeupálení, jako nejkrajnější formu protestu proti politickému, kulturnímu a náboženskému útlaku ze strany Číny zvolilo 107 Tibeťanů. Jen v listopadu 2012 se podle dostupných informací upálilo 28 Tibeťanů.

V Tibetu jsou desítky let porušována základní lidská práva, včetně systematického potlačování svobody slova, politického a náboženského vyznání, národní a kulturní identity. Tibeťané se stali menšinou ve své vlastní zemi. Tibeťanům jsou odpírána práva na vzdělání, zdravotní péči, používání mateřského jazyka aj. Dochází k cenzuře sdělovacích prostředků a internetu. Lidé jsou zatýkáni, zadržováni a souzeni bez práva na obhájce a řádný soudní proces. Dochází k mučení politických vězňů a k diskriminaci jejich rodinných příslušníků.

thr

Vytvořeno 10.3.2013 22:17:14 | přečteno 62x | ernest
 
load