Vyhledávání

RUCH Řevnice

RUCH Řevnice
Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Divadelní soubor Řevnice oslaví 90 let mimo jiné hudební féerií Pane, vy jste vdova!

Podle některých filmových kritiků je to nejlepší česká filmová komedie všech dob!

A přitom nechybělo málo a intrikánský příběh o zrušení armády a změnách identity se vůbec nemusel natočit. V době normalizace připadalo komunistickým cenzorům vše podezřelé a všechno brali jako narážky na sovětskou armádu a invazi.

„Byl jsem velmi nervózní, když přišlo schvalování. Miloš Macourek tam dokonce odmítal jít, že by to nervově neunesl“, vzpomíná režisér Vorlíček. Příběh vykonstruovali na dovolené na Hvaru, ale ještě před okupací r. 1968. Pak se situace přiostřila a v kanceláři věhlasného Tomana na Barrandově uvízlo asi 30 scénářů, které se nikdy nerealizovaly. Jen díky tomu, že T. Pištěk navrhl uniformy, které nepřipomínaly sovětskou armádu, byl nakonec scénář schválen. Film byl prošpikovaný dvojsmyslnými narážkami na tehdejší poměry, plný akčních scén a brilantních hereckých výkonů. Iva Janžurová a Helena Růžičková si dokonce vyjednaly kvůli roli návštěvu psychiatrie (H. R. měla hrát vražedkyni Štubovou).  Obě si vzaly bílé pláště, Růžičková jeden zepředu a jeden zezadu. Z návštěvy dvou hereckých hvězd se na oddělení rozpoutalo haló, primářka byla nervózní a dostala tik do oka a cukal jí koutek. Růžičková se pak smála, že za mustr si místo pacientky vzala psychiatričku.

Film se měl původně jmenovat Ledvinky paní Steinerové, další návrh zněl: Proboha, snědli jsme paní Kelettiovou.

Když si Iva Janžurová připichuje zavíracím špendlíkem punčochu ke stehnu, má na noze dokonale vymodelované latexové pouzdro. „Lidé v kině trnuli a vzdychali hrůzou,“ popisoval režisér Vorlíček.

Záběr s useknutou rukou krále Oskara XV. na červeném koberci režisér Václav Vorlíček natočil až dodatečně. Nebyl si totiž jist, zda diváci v jiných zemích budou správně reagovat na vtip, kdy z useknuté ruky vytéká modrá krev.

Nakonec z filmu některé scény přece jen vypadly. Iva Janžurová hraje s králem (Jiří Sovák) tenis a vedou spolu ožehavý dialog o armádě a funkci státu. „Bohužel, tohle neprošlo. A mám dojem, že se i ten filmový materiál ztratil. Je to škoda, byla to nádherná scéna,“ zavzpomínala Janžurová. V titulcích tvůrci zapomněli uvést H. Růžičkovou, což se jí zprvu dotklo. „Ale pak na mě vždycky cikáni na ulici volali – Zavři oči, brouku a dělali ten známý pohyb pod krkem a mně bylo jasné, že s tím filmem jsem nadobro spojená,“ uvedla spokojeně herečka.

A jak se s filmovým scénářem vypořádají řevničtí divadelníci s dobřichovickými hosty? 

Hrát a zpívat se bude jako o život, vše doprovodí Orchestr divadelního lesa Saši Skutila.  Doufejme, že „hhhhvězdy nám budou nananakloněny“ a barevná hudební féerie bude umocněná teplými voňavými červnovými večery.

Přijďte se podívat do Lesního divadla, premiéra bude ve čtvrtek 20. 6. ve 20 hod.  Další představení 21. - 22. 6. od 20hod., neděle 23. 6. od 18hod.

 Alice Čermáková

Vytvořeno 7.5.2013 11:35:29 | přečteno 75x | ernest
 
load