Předkládaná stará řevnická pohlednice, odeslaná z Řevnic do Prahy dne 30. 10. 1943, tj. před 70 lety, zobrazuje východní část města, a to oblasti zvané V Tůních a V Koncích. V Koncích pod lesem stál autor této fotografie, kterou vytvořil v letním období žní – viz řady „panáků“ na polích (obr. 1). Vidíme na ní hezký celkový pohled na Řevnice, ale detaily jsou špatně rozlišitelné.
Oblast Tůní na pohledu vlevo je ohraničena na levé straně ulicí Tyršovou, kde vpředu nacházíme dům čp. 621, dále keře a stromy rostoucí až k bývalé Adamcově vile čp. 403 (viz Ruch 5/2007). Pokles terénu směrem k tůním není patrný. Po pravé straně tůní jde cesta a za ní se doprava rozkládají rozsáhlá pole, která končí u domů v ulici V Luhu. Na pohledu uprostřed za poli jsou vilky ulice Pod Strání a nad jednou z nich se tyčí střecha budovy řevnického nádraží.
Napravo od tůní vzadu je nepříliš zřetelná dřevěná Říhova stodola. Na samostatném obrázku (obr. č. 2) vlevo od ní je dřevěná přístavba s komínem. Dnes se nám ani nechce věřit, že tato „bouda“ byla trvale obydlena! V průběhu II. světové války byla stodola i s přístavkem zbourána.
Oblast „V Tůních“ je pozůstatkem původního starého řečiště Berounky, která protékala pod starým hřbitovem směrem k ulici „V Luhu“, známé již ve středověku a již tehdy takto pojmenované. V ulici stával údajně mlýn, který byl zničen za třicetileté války a nebyl nikdy obnoven.
Mlynářství v Řevnicích má velmi starou tradici: artikule pořádku mlynářského, které potvrdil i císař Karel IV., jsou nejstarší na celém zbraslavském panství.
V tůních najdeme ještě dnes zajímavou faunu i floru a je správné, že existuje snaha je dále zachovat jako přírodní památku.
Jindřich König