Vyhledávání

RUCH Řevnice

RUCH Řevnice
Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Nové očkovací centrum Dobřichovice. Foto Neubert.cz

Nejvěrnějšími zákazníky jsou „čtvrťáci a páťáci“

To, že máme v Řevnicích funkční kino i letní divadelní scénu je svým způsobem unikát. Městečka o srovnatelné velikosti si o podobných kulturních institucích mohou obvykle nechat jen zdát. Neméně jedinečná je i přítomnost knihkupectví LeAmos na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Vždyť nejbližší kamenný obchod s knihami je ve dvacetitisícovém Berouně. O tom jaké strasti a radosti zažívá při prodeji knih, jsem si povídal s majitelem Pavlem Drhličkou.

drhllička.jpg, obrázek se otevře v novém okně

Jak dlouho knihkupectví LeAmos v Řevnicích již funguje?

Letos na podzim to bude již tři roky, co jsme poprvé otevřeli. Knížky jsme začali prodávat z čistého nadšenectví. Byl to sen mé ženy a starší dcery Natálky, který jsem jim splnil. Ze začátku nám chyběly kontakty na vydavatele a zkušenosti s prodejem. Postupně jsme si kontakty vybudovali, domluvili si s dodavateli přijatelné podmínky a vytvořili podle mého názoru atraktivní sortiment. Lidem nabízíme knížky pro radost a oddych, vzdělání i jako vhodné dárky pro jejich blízké. Každému zákazníkovi se snažíme poradit, doporučit. Pokud něco náhodou nemáme, tak knihu do dvou dnů objednáme.

O jaké knížky je největší zájem?

Na prvním místě bych určitě zmínil dětské knížky. Ty tvoří zhruba polovinu našeho sortimentu a je po nich dlouhodobě největší poptávka. Dobře se pochopitelně prodávají novinky a populární detektivky. Poměrně specifickým artiklem našeho knihkupectví je ezoterická literatura zaměřená na osobnostní rozvoj. Ta se v Řevnicích těší značné oblibě, stejně jako obrazové knihy o městě a blízkém okolí.

Který den chodí nejvíce lidí?

Velký vliv na to má počasí. Když prší nebo je naopak velké vedro, tak jsme prakticky bez zákazníků. Nejsilnějšími dny bývají čtvrtky a pátky, nejslabší je pondělí. Značně nevyzpytatelná je sobota. Někdy se dveře netrhnou, jindy nepřijde skoro nikdo. Čím to je, se nám zatím nepodařilo vypozorovat.

Nakupují u vás jen řevničtí nebo přijíždějí lidé i z okolních obcí?

Máme zákazníky z Řevnic i z širokého okolí. Jezdí k nám lidé z Černošic i Litně. V širokém okolí jsme jediné kamenné knihkupectví. To je naše výhoda. Na druhou stranu bychom byli rádi, kdyby se skupina zákazníků dále rozrůstala. Balancujeme na hraně ekonomické udržitelnosti. Konkurence internetových e-shopů na nás vytváří velký tlak. Možnost vybrat si knihu na internetu chceme také nabídnout, lidé si jí u nás pak budou moci osobně kdykoliv vyzvednout a ušetří za poštovné.

Uvažujete o nějakém věrnostním programu pro pravidelné zákazníky?

V současné chvíli na tom pracujeme, rádi bychom ho spustili se začátkem nového školního roku. V první fázi by měl být určený především dětem. Čtvrťáci, páťáci patří mezi naše nejvěrnější a nejlepší zákazníky. Knížky si přichází sami vybírat i nakupovat. Dětské čtenářství chceme maximálně podnítit a dlouhodobě podporovat. Postupem času chceme zavést i věrností program pro dospělé.

Knihkupectví LeAmos se zapojí do akce „Kniha Ti sluší“. Kdy tato akce proběhne a co je jejím hlavním smyslem?

Tato akce pořádaná Svazem českých knihkupců a vydavatelů se bude konat v týdnu od 18. do 23. dubna. Jejím hlavním cíle je představit knihu jako moderní předmět, který díky svému obsahu může být člověku společníkem ve všech životních situacích. Ti, kdo si v tomto období u nás nějakou knihu koupí, dostanou k ní zdarma jako dárek unikátní CD autorského čtení známých českých spisovatelů. Nákupem knih během tohoto týdne navíc přispějí organizacím zaměřujícím se na pomoc lidem se zrakovým postižením. V průběhu celého týdne se mohou zákazníci těšit na zajímavý doprovodný program, který aktuálně dolaďujeme.

Text a foto Jan Schlinbenbuch

 
Vytvořeno 25.3.2016 19:44:30 | přečteno 779x | ernest
 
load