Wabi Daňek s novým albem, Marsyas ve výjimečné sestavě v Řevnicích

Tradiční Porta - festival folk, trampské a country hudby se letos uskuteční o víkendu od 28. do 30. června v Řevnicích u Prahy. Tak jako každý rok i letos návštěvníci uvidí řadu zajímavých hostů a nové tváře vzešlé z oblastních kol soutěžní části Porty. Současná Porta ale již překračuje své hranice žánrů a divák se bude moct těšit také na bluegrass, rock nebo soul.  Nebude chybět ani tradiční překvapení pro diváky v podobě interpreta, kterého by nikdo nečekal.

První den sedmačtyřicátého ročníku festivalu se na jevišti ukážou jakou první Stráníci, po nich bude následovat vystoupení prvních soutěžících. Pak vystoupí vítěz Porty z roku 2007 skupina Bodlo a jejich vlastní styl spojení folku a bluegrassu. Následovat bude další kolo soutěžících a po jejich zpěvu je vystřídá skupina Pacifik a jejich klasické trampské písně. První festivalový den uzavře Vlasta Redl, který se podělí s diváky o mnohé svoje folkové hity a také jej bude doprovázet zajímavý hudebníci.

„Opět necháme plně rozeznít nad berounskými lesy do morku kostí známé, ale i zcela nové, melodie. Jedinečnost festivalu spočívá v tichu, které paradoxně navozuje v srdcích příchozích. Hraje a poslouchá se hudba. To je vše. Nikdo se ji nesnaží překřičet. Věřím, že tomu tak bude i v době, kdy je z festivalu zralý sedmatřicátník,“ vysvětluje Jiří Vondráček, člen dramaturgické rady a přípravného týmu festivalu.

29. červen přinese ještě víc muziky. Zahajovat budou mladí hosté z líhně pořadů Open MIC následováni folkovou kapelou Lážo Plážo. Před dalším kolem soutěže se na jevišti ukáže ještě Borůvková Šárka Rezková, manželka Jiřího Brabce a současná přední country zpěvačka, která se vydala osobitou cestou. Právě vydala nové album a postavila vlastní kapelu. Další soutěžící si budou moci diváci vychutnat co nevidět. Druhé sobotní kolo bude následovat hned po vystoupení manželské skupiny Žamboši, rozdávající laskavý a chytrý humor. V podvečer druhého dne se představí skupina Marien, která je skalním divákům známá z roku 2011. Následuje Robert Křesťan, který je znám překladem amerických písní a básní a díky němuž je česká scéna známá také v Americe. V závěru dne se můžete těšit na skupiny Yellow sisters, New rangers a nakonec jedna z nejpopulárnějších skupin, která působí již 50 let, Spirituál Kvintet.

Poslední festivalový den se na začátku představí stále populárnější duo Kieslowski, které zaujme svými neotřelými texty odrážející současné životní příběhy. Poté vystoupí skupina Giant mountains band, která zastupuje hudební žánr bluegrass. Radek Tomášek bude dalším hostem festivalu, který představí několik evergreenů a něco tvorby z jeho posledních let ovlivněné španělskou a latinskoamerickou hudbou. Jako nováček přichází na Portu Ivan Hlas se svým triem, kterého bude následovat speciální host festivalu skupina Marsyas. Ta na Portě vystupuje v rámci sérii několika výjimečných koncertů a tentokrát ve velmi zajímavé sestavě: Zuzana Michnová, Jiří Vondráček, Pavel Skála, Olin Nejezchleba, Jiří Zelenka a Jakub Zitko. Bluegrassova ikona skupina COP zazpívá své největší hity před vyhlášením výsledku soutěže. Poté, co bude již veřejně známo, kdo je vítězem finálového kola soutěžní části Porty, uzavře festival svým vystoupením Wabi Daněk, kterému dělá společníka na scéně v současné době Miloš Dvořáček a posléze se svým výjimečným a originálním hlasem Věra Martinová, kteří patří k pilířům historické, ale i současné Porty.

Správnou atmosféru Porty opět zajistí Lesní divadlo v Řevnicích, obklopené panenskou přírodou. Pro návštěvníky, kteří budou chtít v Řevnicích přespat, je k dispozici stanové tábořiště na louce nedaleko areálu divadla. Na tábořišti je zajištěna tekoucí voda a toalety. Ti, kteří dají přednost pohodlné posteli, si mohou zajistit nocleh např. v blízkých Dobřichovicích.

Doprava do Řevnic je bezproblémová. Komu se nechce soustředit na řízení a chce začít relaxovat už cestou na festival, může zvolit vlak, který jede každou půlhodinu nebo autobus. Kdo nechce řídit, ale je milovníkem čerstvého vzduchu a pohybu, ten může přijet na kole po přehledně označených cyklostezkách. Nejplynulejším dopravním prostředkem je bez debat proud řeky Berounky. Na malé loďce jste z Berouna v Řevnicích za pár hodin a loď můžete tematicky zakotvit přímo na Portě. Samozřejmostí je možnost přijet autem. Všechny potřebné informace najdete na webových stránkách festivalu Porta http://www.porta-festival.cz.

O Portě

Festival Porta má za sebou už letitou historii v rámci českého country. Jedná se totiž o nejstarší český festival country hudby. Již v roce 1967 se lidi mohli setkat a vychutnávat tuto muziku v Ústí nad Labem. V dalších letech se místo konání Porty měnilo, aby si country mohlo vychutnat co nejvíce fanoušků z celé republiky. Hned v roce 1968 se začala v rámci Porty konat soutěžní část. V současnosti se Porta zaměřuje vedle tradičního country a trampských písniček také na moderní folk. Soutěžní části Porty se v posledních letech účastní také zahraniční skupiny, například ze Slovenska, Holandska nebo Polska.