Druhý únorový víkend bude masopustní

Masopustním úterý, které letos připadá na 13. února, vrcholí masopustní období hojnosti, pití, jídla a zábav. Víkend před tím se bude masopust velkolepě slavit nejen v Řevnicích, ale také v Zadní Třebani či Mokropsech. Řevnický masopust pořádá spolek ZeMě ve spolupráci s městem pod názvem Probouzení medvěda. Průvod projde městem v neděli 11. 2. 

Sraz maškar je tradičně na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad, kde účastníci požádají zástupce města o vydání symbolického klíče od jeho bran. Maškary rozdají účastníkům zpěvníky a jde se. Průvod masek spolu s kapelou obchází předem domluvená stavení, společně zpívá, tančí a juchá. Průvodem vede Jan Španďa Španbauer, zahraje kapela ZeMě v čele s Kateřinou Kotkovou. Konec oslav bývá okolo 18. hodiny většinou v zázemí ZeMě, kde je k ochutnání občerstení a je vyhlášen král a královna masopustu. Vybírají je sami účastníci, kteří na lístečky papíru mohou napsat svého favorita.

Ve Třebani vystoupí i řevnické soubory

Pořadové číslo 29 má vyhlášemný Poberounský masopust. Ten se koná v sobotu 10. února v Zadní Třebani. Hlavní program, v němž vystoupí hned několik řevnických uskupení, je připraven na dopoledne, začíná stylovým staročeským jarmarkem, na kterém budou kromě výrobků řemeslníků k dostání preclíky, perníky, koláče, pečené maso, medovina… Děti se budou moci svézt na koních, dospělé určitě potěší tradiční zabijačkové pochoutky či místní pivo Bobr. Od 10 hodin se na improvizovaném jevišti v podobě valníku představí domácí kapelaTřehusk a pěvecký Třebasbor, lidová muzika Notičky, taneční soubor Klíček i dramatický obor ZUŠ Řevnice. Řevničtí ochotníci vystoupí s tradiční masopustní fraškou a pochováním Masopustu. Nejlepší maškary si převezmou ceny a pak už se vydá mohutný průvod v čele s koňským povoze, medvědem, medvědářem, policajtem i Masopustem po vsi. „Všichni budou ochutnávat koblihy, škvarkové placky, uzené maso a další dobroty které pro ně připraví místní hospodyňky a hospodáři. Loni pohoštění průvodu nabídlo rekordních 42 domácností,“ připiomněl jeden z pořadatelů Miloslav Frýdl.

Mokropsy slaví jubileum
O rok starší než Poberounský masopust je ten v Mokropsích. Kulatou třicítku oslaví v sobotu 10. února na Masopustním náměstí. Od 14 hodin na pódiu vystoupí MIFUN, Divadlo Masopustního spolku, lidová kapela Praštěnka. Průvod ulicemi Mokropes začíná v 15:30. Následuje od 19:00 zábava U Králů.